Obserwuj w Google News

Rosja chce wywołać powstanie i zainstalować swój rząd. "Mamy informacje"

2 min. czytania
10.03.2023 18:30
Zareaguj Reakcja

- Posiadamy informacje, że rosyjskie służby starają się wzniecić protesty, które mają doprowadzić do powstania przeciwko mołdawskim władzom i zainstalowania przyjaźniejszego Moskwie rządu - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Zapowiedział też przekazanie 300 mln dol. pomocy dla sektora energetycznego Mołdawii.

protesty w Mołdawii
fot. Aurel Obreja /Associated Press /East News

Jak powiedział podczas wirtualnej konferencji prasowej John Kirby, informacje, które posiadają USA, są podobne do tych, o których wcześniej mówiła prezydent Mołdawii Maia Sandu na temat rosyjskich planów destabilizacji jej rządów.

- Dziś jestem w stanie podzielić się własnymi informacjami, w tym wywiadu zagranicznego na temat rosyjskich wysiłków, by zdestabilizować Mołdawię [...] Bardziej konkretnie, rosyjscy aktorzy, niektórzy posiadający obecne związki z rosyjskim wywiadem, starają się zorganizować protesty w Mołdawii, jako podstawę do sprowokowania powstania przeciwko mołdawskiemu rządowi - powiedział urzędnik.

Biały Dom: Rosja chce wywołać powstanie w Mołdawii

Jak dodał, osobny zespół osób związanych z Rosją ma za zadanie szkolić i pomagać w kreowaniu tych wydarzeń. Zasugerował też, że częścią destabilizacyjnych wysiłków Rosji jest sianie dezinformacji na temat rzekomych ataków Ukrainy przeciwko kontrolowanemu przez Rosję Naddniestrzu.

Redakcja poleca

Kirby porównał to do rosyjskich nieudanych starań do przeprowadzenia przewrotu w Czarnogórze w 2016 r. Zaznaczył przy tym, że choć starania Moskwy są niepokojące, to nie należy przeceniać rosyjskich zdolności w tym obszarze. Zapowiedział, że USA nadal będą dzielić się informacjami na temat rosyjskich planów z władzami w Kiszyniowie i obejmować sankcjami osoby zaangażowane w te działania. W ubiegłym roku restrykcje nałożono na głównego organizatora protestów, ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości polityka Ilana Szora.

Przedstawiciel Białego Domu zapowiedział również przeznaczenie 300 mln dolarów na pomoc energetyczną, by "odpowiedzieć na pilne potrzeby wykreowane przez wojnę na Ukrainie i by wzmocnić odporność i bezpieczeństwo energetyczne Mołdawii".

Podczas briefingu oficjel poinformował również, że w piątek doszło do spotkania doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Bidena, Jake'a Sullivana z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jak powiedział Kirby, Sullivan wyraził zadowolenie z faktu wycofania przez gruziński parlament legislacji o "zagranicznych agentach", które wywołały gwałtowne protesty w Tbilisi i krytykę ze strony UE i USA.

RadioZET.pl/ Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)