Obserwuj w Google News

Spotkanie z Putinem to był dopiero początek. Kim Dzong Un rozkręca się w Rosji

PAP
2 min. czytania
15.09.2023 13:55
Zareaguj Reakcja

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przedłużył swoją wizytę w Rosji. W piątek był w zakładach w Komsomolsku nad Amurem, gdzie powstają samoloty myśliwskie Su-35S i Su-57, a we Władywostoku obejrzy jeszcze okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku - informują CNN i BBC.

Kim Dzong Un
fot. MIKHAIL DEGTYAREV/TELEGRAM/AP/East News

Rosyjskie media państwowe pokazały kadry z wizyty Kim Dzong Una w zakładach w Komsomolsku nad Amurem, największych takich zakładach w Rosji. W porcie we Władywostoku Kim ma się zapoznać z możliwościami militarnymi Floty Pacyfiku - zapowiada CNN.

Przywódcy Korei Północnej towarzyszy jeden z ministrów i rosyjscy urzędnicy szczebla regionalnego. Władimir Putin wyjechał po spotkaniu z Kimem w środę, ten jednak nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji o kilka dni, o czym poinformował Kreml, nie podając dalszych szczegółów.

Redakcja poleca

Kim Dzong Un w Rosji. Eksperci oceniają znaczenie spotkania z Putinem

Jak zauważa CNN, wizyty Kima w najważniejszych obiektach na rosyjskim Dalekim Wschodzie następują po wzmiankach Putina o możliwej współpracy wojskowej z Pjongjangiem i po ich spotkaniu w środę na kosmodromie Wostocznyj, gdy Kim wydawał się popierać rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie. Podczas szczytu wyraźnie usiłowano nagłośnić zacieśnienie relacji obu państw - wskazuje CNN.

Obserwatorzy mają jednak wątpliwości, czy rozmowy te - mające ściągnąć uwagę świata - zaowocowały jakimś konkretnym porozumieniem - ocenia w piątek BBC w komentarzu do wizyty. Jak podkreśla, publicznie ogłoszono po nich niewiele.

Oglądaj

- Obserwowaliśmy dwojakie widowisko: wielki spektakl zaplanowany dla zagranicy oraz nieujawnione porozumienia zawarte za zamkniętymi drzwiami, o niejasnym znaczeniu - powiedział BBC ekspert Fiodor Tierticki z Uniwersytetu Kookmin w Seulu.

BBC ocenia, że wątpliwości dotyczą nawet tego, jak dalece Moskwa gotowa jest pomóc Korei Północnej w budowie satelitów kosmicznych. W ostatnim czasie dwie próby Pjongjangu wystrzelenia satelity szpiegowskiego zakończyły się fiaskiem. Spotkanie z Kimem na rosyjskim kosmodromie "oznacza, że Putin gra na nosie Radzie Bezpieczeństwa ONZ z jej rezolucjami (potępiającymi północnokoreański program rakietowy - red.)" - powiedział BBC Leif-Eric Easley, profesor Uniwersytetu Ewha w Seulu.

Z kolei Tierticki uważa spotkanie na kosmodromie Wostocznyj za "manewr", głównie mający na celu wzbudzenie niepokoju Zachodu i Korei Południowej, która przyłączyła się do sankcji przeciwko Moskwie.

- Celem szczytu było wysłanie Zachodowi sygnału, że rośnie znaczenie relacji Moskwy i Pjongjangu, nawet jeśli szczegóły na ten temat są skąpe - uważa Tierticki. Radzi on, by zwracać uwagę nie tyle na słowa, ile na konkretne czyny Putina i Kima, jako że obaj "są biegli w stosowaniu podstępu".

Nie przegap