Obserwuj w Google News

Szef NATO: Putin szykuje nowe ataki. Przygotowuje się do większej wojny

2 min. czytania
30.01.2023 22:58
Zareaguj Reakcja

- Władimir Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

putin stoltenberg
fot. PAP

- Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Władimir Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że (Rosjanie - PAP) przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.

Szef NATO: Rosja przygotowuje się do większej wojny

Dodał, że cel Putina pozostaje niezmienny - kontrola nad sąsiednią Ukrainą. - Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny - dodał szef NATO. Powiedział, że ważne jest dalsze wspieranie Ukrainy.

Redakcja poleca

- Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie ze strony sojuszników NATO, partnerów, a także Republiki Korei - podkreślił. Powiedział, że większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym i tak zapewne będzie też w tym przypadku, lecz jeśli NATO chce, by Ukraina zwyciężyła, musi udzielać jej jak największego wsparcia.

- Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro - powiedział Jens Stoltenberg. - Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania - spuentował.

RadioZET.pl/ PAP