Obserwuj w Google News

Ukraina będzie miała broń atomową? "O tym też wiedzą Rosjanie"

2 min. czytania
06.02.2023 16:12
Zareaguj Reakcja

W rozmowie z Radiem Wnet gen. Waldemar Skrzypczak przekonywał, że Ukraina może już teraz posiadać broń nuklearną. Inni eksperci są jednak mocno sceptyczni. Marcin Samsel z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni uważa, że choć w tym momencie Kijów najpewniej takiej broni nie posiada, to ma potencjał, żeby zdobyć ją w niedalekiej przyszłości.

Wołodymyr Zełenski
fot. HANDOUT /AFP /East News

Ukraina oficjalnie nie posiada broni atomowej od początku lad 90., gdy na mocy porozumień międzynarodowych zgodziła się oddać ją Rosji. Gen. Waldemar Skrzypczak uważa jednak, że w rzeczywistości sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

- Ja nie wykluczam posiadania przez Ukrainę broni jądrowej, bo skoro Ukraińcy mają elektrownie jądrowe, naukowców, laboratoria, know-how. Czyli mają wszystko, żeby taką broń posiadać. W zasadzie na dzień dzisiejszy nikt Ukraińcom nie zabroni jej posiadać - mówił generał w rozmowie z Radiem Wnet.

Ukraina będzie miała broń atomową?

Inni eksperci są do tego stanowiska nastawieni mocno sceptycznie. Pojawia się argument, że faktu posiadania broni atomowej nie udałoby się utrzymać długo w tajemnicy. Nie można jednak wykluczyć, że Ukraina jest w stanie wejść w posiadanie takiej broni w niedalekiej przyszłości.

Redakcja poleca

- Nie wierzę, że Ukraina posiada broń jądrową - powiedział portalowi GeekWeek Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa. - Broń (rakiety lub bomby) to jedno, ale trzeba mieć do nich odpowiednie nośniki. Wyrzutnie czy samoloty zdolne je przenieść i odpalić - tłumaczył.

- Nie zmienia to faktu, że bez wątpienia Ukraina ma potencjał, żeby kiedyś taką broń posiadać. I o tym też wiedzą Rosjanie - ocenił Marcin Samsel.

Po ogłoszeniu 24 sierpnia 1991 roku przez Ukrainę niepodległości, na jej terytorium znajdowało się 176 międzykontynentalnych balistycznych rakiet i około trzech tysięcy taktycznych pocisków jądrowych. Ukraina zgodziła się przekazać wszystkie jądrowe ładunki Rosji w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, jakie udzieliły jej kraje Zachodu.

RadioZET.pl/ Interia GeekWeek/ Radio Wnet