Obserwuj w Google News

Wybory w USA. Podano wyniki z kluczowego stanu

1 min. czytania
12.11.2022 08:38
Zareaguj Reakcja

Mark Kelly, senator Demokratów obronił swój mandat senatora ze stanu Arizona – przekazały telewizja CNN i agencja AP. Wygrana Kelly'ego przybliża Partię Demokratyczną do utrzymania większości w Senacie.

Senator Mark Kelly
fot. Alberto Mariani/Associated Press/East News

Senator Mark Kelly – po podliczeniu 85 proc. głosów – wygrywa z przewagą ponad 5 punktów procentowych – 51,8 do 46,1 proc. – z kandydatem Republikanów Blakiem Mastersem, którego wspierał były prezydent USA Donald Trump.

Wybory w USA. Demokraci blisko większości w Senacie

Zwycięstwo Demokraty oznacza, że jego partia ma zapewnione w przyszłym Senacie co najmniej 49 mandatów – tyle samo co Republikanie. Nadal nierozstrzygnięte są dwa wyścigi: w Georgii do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie druga tura, zaś w Nevadzie demokratyczna senator Catherine Cortez Masto przegrywa z republikańskim prokuratorem generalnym Adamem Laxaltem o niecały tysiąc głosów, ale ze względu na strukturę pozostałych do podliczenia głosów jest faworytką do utrzymania pozycji.

Redakcja poleca

W przypadku remisu 50-50 głos rozstrzygający w Senacie należy do wiceprezydent Kamali Harris. Demokraci do utrzymania kontroli nad Senatem potrzebują jednego zwycięstwa, zaś Republikanie muszą wygrać w obu.

Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia, która partia będzie miała większość w Izbie Reprezentantów. Jak dotąd Republikanie mają zapewnione zwycięstwo w 211 z 435 okręgów, zaś Demokraci – w 202. Do większości potrzeba 218.

W Arizonie nadal nierozstrzygnięty jest wyścig o gubernatora stanu. W pojedynku o pozycję sekretarza stanu – urzędnika odpowiedzialnego za wybory – Demokrata Adrian Fontes pokonał Republikanina Marka Finchema, działacza znanego z prób odwrócenia wyników wyborów w 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP