Obserwuj w Google News

Wyciekły tajne dokumenty USA. CNN: Ukraina musiała zmienić plany

2 min. czytania
10.04.2023 10:35
Zareaguj Reakcja

Ukraina zmieniła niektóre ze swoich planów wojskowych z powodu wycieku tajnych dokumentów zawierających plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiej armii - donosi CNN, powołując się na źródło zbliżone do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

wojna w Ukrainie
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

Dokumenty, dotyczące m.in. planów wyposażenia ukraińskich batalionów na potrzeby wiosennej kontrofensywy, pojawiły się na Twitterze i rosyjskich kanałach serwisu Telegram. Ich autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, ale zawierały wysoce wrażliwe dane, głównie dotyczące wojny w Ukrainie.

CNN: Ukraina zmienia plany wojskowe przez wyciek dokumentów

Jak podaje CNN, Ukraina z powodu wycieku danych już musiała zmienić swoje plany ws. oczekiwanej kontrofensywy. Pentagon podjął „międzyagencyjne wysiłki”, aby ocenić wpływ ujawnienia poufnych informacji - powiedziała w niedzielę zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh, cytowana przez amerykańską stację.

Tymczasem Departament Obrony USA oświadczył w niedzielę, że dochodzenie międzyagencyjne oceni skutki wycieku dokumentów wojskowych dotyczących bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, sojuszników i partnerów amerykańskich. „Ministerstwo Obrony kontynuuje przegląd i ocenę zasadności sfotografowanych dokumentów, które krążą w sieciach społecznościowych i zawierają wrażliwe i ściśle tajne materiały” – poinformowano.

Redakcja poleca

Ujawnione w zeszłym tygodniu w mediach społecznościowych tajne dokumenty głównie dotyczą operacji wojskowych na Ukrainie. Nie jest jasne, w jaki sposób dokumenty te trafiły do internetu, ale były szeroko rozpowszechniane przez prorosyjskie kanały rządowe. Według Kijowa zawierają fikcyjne dane i według analityków wojskowych mogły zostać zmodyfikowane w celach dezinformacyjnych. Jednak zdaniem ekspertów niektóre części dokumentów wydają się autentyczne.

Badacz portalu Bellingcat Aric Toler odkrył, że zdjęć dokumentów, które wyciekły do internetu była ponad setka i zostały pierwotnie zamieszczone na kanałach dyskusyjnych serwisu Discord, w tym na forum poświęconym grze Minecraft.

Dodatkowo zamieszczone zostały też dokumenty zawierające informacje do codziennych briefingów, które otrzymywali szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley. Wśród nich było m.in. omówienie sprzedaży południowokoreańskiej amunicji Ukrainie czy doniesienia nt. szefów Mossadu.

RadioZET.pl/CNN/PAP