Obserwuj w Google News

Zełenski złożył życzenia Polakom i podziękował. "Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać"

PAP
2 min. czytania
11.11.2023 11:10
Zareaguj Reakcja

Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna. Wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski
fot. Remko de Waal/HOLLANDSE HOOGTE/East News

"W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi RP i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna" - napisał Zełenski na Twitterze.

Podkreślił, że naród polski i ukraiński łączy wspólny cel i wartość: wolność. "Zawsze jak byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą i razem zwyciężaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwukrotnie silniejsi" - uważa prezydent Ukrainy.

Redakcja poleca

Zełenski złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

Jak zaznaczył, Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji. "Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek okazany wszystkim Ukraińcom, którym Polacy udzielili schronienia i otworzyli przed nimi swoje domy" - stwierdził Zełenski.

"Silne partnerstwo między naszymi narodami, na zawsze wolnymi, czyni nas i całą naszą Europę silniejszymi! Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem – w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii" - oznajmił Zełenski. "Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!" - dodał.

Podziękowania od Ołeny Zełenskiej i premiera Ukrainy

Życzenia Polakom złożyła też żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. "Szczęśliwego Dnia Niepodległości dla naszych polskich przyjaciół! Drogiej koleżance Agacie Kornhauser-Dudzie, Andrzejowi Dudzie i wszystkim, którzy cenią ten najcenniejszy skarb. Polska jako pierwsza podała rękę Ukrainie, gdy nasza niepodległość była zagrożona. To na zawsze pozostanie w sercu każdego Ukraińca" - podkreśliła Ołena Zełenska.

"Udzielenie schronienia dla miliona ukraińskich dzieci i dorosłych, ewakuacja sierot i chorych na nowotwory to tylko część polskiej pomocy" - dodała. Podziękowała "narodowi polskiemu za moc i otwartość". "Wierzę, że szczera współpraca będzie rzetelną obroną niepodległości naszych krajów" - zaznaczyła. 

Do Polaków zwrócił się także premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Składam najszczersze życzenia Polsce i Narodowi Polskiemu z okazji Święta Niepodległości! Doceniamy Waszą solidarność z Ukrainą. Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie, która wsparła Ukraińców w najtrudniejszych czasach. Życzę Polsce pomyślności i dobrobytu!" - napisał Szmyhal. 
 
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Źródło: Radio ZET/Twitter - Wołodymyr Zełenski/PAP

Nie przegap