Obserwuj w Google News

Złowroga deklaracja Ławrowa. Wymienił "amerykańskich i europejskich kolegów"

2 min. czytania
23.01.2023 14:31
Zareaguj Reakcja

Wojna Rosji z Zachodem nie jest hybrydowa, ale niemal realna - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podczas wizyty w RPA. Twierdził, że Zachód uniemożliwił negocjacje z Ukrainą przed pełnoskalową inwazją.

Siergiej Ławrow
fot. Tass/Telegram (screen)

Siergiej Ławrow udał się z wizytą do Republiki Południowej Afryki, aby szukać poparcia dla prowadzonej przez Kreml wojny w Ukrainie. Szef rosyjskiej dyplomacji odwiedzi także inne afrykańskie kraje. 

Podczas konferencji prasowej w Pretorii Ławrow powiedział: - Wojna Rosji z Zachodem nie jest hybrydowa, ale niemal realna. Twierdził również, że "amerykańscy, brytyjscy i niektórzy europejscy koledzy" powiedzieli Ukrainie na początku inwazji, że jest za wcześnie na porozumienie.

Redakcja poleca

Ławrow otwarcie mówi o "wojnie z Zachodem"

Tymczasem to Kreml odrzucał możliwości negocjacji z Ukrainą przed inwazją, jak i po niej. - Powszechnie wiadomo, że poparliśmy propozycję strony ukraińskiej, by negocjować na wczesnym etapie specjalnej operacji wojskowej i do końca marca obie delegacje uzgodniły zasadę uregulowania tego konfliktu - twierdził Ławrow.

Oglądaj

Naledi Pandor, szefowa południowoafrykańskiej dyplomacji, mówiła, że w interesie RPA jest "gotowość do wspierania pokojowych rozwiązań konfliktów na kontynencie i na całym świecie". Agencja AP dodaje, że politycy Afrykańskiego Kongresu Narodowego, partii rządzącej w RPA, utrzymują silne relacje z Rosją po rozpadzie Związku Radzieckiego.

"Pomimo deklarowanej przez Republikę Południowej Afryki neutralności wobec wojny w Ukrainie, wizyta Ławrowa ma miejsce kilka dni po tym, jak południowoafrykańskie siły zbrojne ogłosiły, że w przyszłym miesiącu przeprowadzą wspólne ćwiczenia z rosyjską i chińską marynarką wojenną u wschodniego wybrzeża tego kraju" - podkreśliła AP.

RadioZET.pl/AP