Obserwuj w Google News

Sara Tavares nie żyje. Miała 45 lat. Portugalia w żałobie

2 min. czytania
20.11.2023 05:45
Zareaguj Reakcja

Sara Tavares nie żyje. Portugalska piosenkarka, reprezentantka tego kraju w Eurowizji z 1994 roku, zmarła 19 listopada w Lizbonie po długiej i ciężkiej chorobie. Śmierć popularnej artystki, nazywanej "następczynią Cesarii Evory" potwierdził w niedzielę późnym wieczorem prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa.

Sara Tavares
fot. East News

Sara Tavares zmarła w lizbońskim szpitalu Luz z powodu choroby  nowotworowej mózgu – poinformowały portugalskie media. Miała 45 lat. Kilka lat temu została zmuszona do przerwania kariery. Jej ostatni album ukazał się w 2017 roku. "Odkryliśmy ją trzydzieści lat temu […]. Ta Portugalka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka zawsze utrzymywała silny związek ze swoimi kolegami w ramach rozmaitych form współpracy […], a także wielką bliskość z muzyką i artystami afrykańskimi" – napisał portugalski przywódca Rebelo de Sousa.

Nie żyje Sara Tavares. Zmarła reprezentantka Eurowizji 1994

45-letnia Tavares, która koncertowała m.in. w Polsce, zyskała popularność w 1994 roku, kiedy jako nastolatka wygrała konkurs telewizyjny, który zapewnił jej wyjazd na Eurowizję. Z piosenką "Chamar a Música" zajęła ósme miejsce, co stanowi jeden z najlepszych wyników Portugalii w historii europejskiego konkursu. Otrzymała 12 punktów od hiszpańskiego jury, a punkty przyznało jej łącznie 13 z 25 krajów biorących udział w Eurowizji.

Oglądaj

Sara Tavares urodziła się 1 lutego 1978 roku w Lizbonie. Jej rodzice pochodzą z Republiki Zielonego Przylądka. Artystka wykonywała rozmaite rodzaje muzyki, m.in. pop, kizombę oraz mornę. We wrześniu 2023 roku opublikowała ostatni singiel "Kurtidu".

Źródło: Radio ZET/PAP/Eurovoix

Nie przegap