Obserwuj w Google News

Szokująca propozycja planu pokojowego Chin. Wysłannik Pekinu ujawnił szczegóły

2 min. czytania
26.05.2023 16:03
Zareaguj Reakcja

Chiński dyplomata Li Hui, przedstawiciel Pekinu ds. euroazjatyckich, zakomunikował w Europie główne założenie planu pokojowego między Ukrainą i Rosją. Ambasador stwierdził, że Zachód i kraje NATO powinny wezwać obie strony do zawieszenia broni i pozostawić Rosji okupowane do tej pory ziemie Ukrainy – donosi „Wall Street Journal”. Li Hui przebywał również w Polsce w tej sprawie.

Chiny z propozycją zawieszenia broni
fot. Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News

Chiny mocno angażują się w doprowadzenie wojny w Ukrainie do końca, wskazując obu stronom plan pokojowy. Propozycja zawieszenia broni, ale i postawa, którą prezentuje światu Pekin w tej sprawie, wzbudza jednak w Europie kontrowersje. Pekin określa najkrwawszy od II wojny światowej konflikt mianem "kryzysu". 

Dyplomata Pekinu Li Hui prowadził od 15 maja objazd po stolicach państw Europy. W piątek serwis gazety "WSJ" podał, że Li Hui zaproponował zachodnim liderom, by doprowadzić do natychmiastowego zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą oraz pozostawić okupowane ziemie w Ukrainie Rosjanom. Taką informację podała też kremlowska, propagandowa agencja informacyjna TASS.

Dyplomata z Chin wezwał do uznania zdobytych ziem Rosji w Ukrainie 

W Polsce Li Hui spotkał się z wiceszefem MSZ Wojciechem Gerwelem. Przed wizytą w Warszawie Chińczyk prowadził rozmowy z ukraińskimi politykami. Ze strony Rosji spotkał się z nim szef MSZ Siergiej Ławrow, o czym informował w piątek TASS.

MSZ Rosji: Są poważne przeszkody, stwarzane przez Ukrainę

Po rozmowach rosyjsko-chińskich do sprawy odniosło się też MSZ Rosji. Również nie zabrakło twierdzeń o "kryzysie", czy zrzucaniu winy na Ukrainę i Zachód. "Siergiej Ławrow podziękował stronie chińskiej za wyważone stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego i wysoko ocenił gotowość Pekinu do odegrania pozytywnej roli w jego rozwiązaniu. Zwrócił uwagę na poważne przeszkody stwarzane przez stronę ukraińską i jej zachodnich kuratorów dla wznowienia rozmów pokojowych" - podało w oświadczeniu rosyjskie MSZ.

Kijów nie godzi się na żadne ustępstwa terytorialne - władze zapowiadają wyzwolenie okupowanych ziem, włącznie z utraconym w 2014 roku Krymem i powrót do granic z 1991 roku.

RadioZET.pl/Wsj.com/Tass.ru