Obserwuj w Google News

To dlatego Ukraina nie zaczęła kontrofensywy. Jednoznaczne słowa Zełenskiego

2 min. czytania
25.03.2023 10:57
Zareaguj Reakcja

Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy, ponieważ czeka na dostawy uzbrojenia od sojuszników - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Tymczasem, jak podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, tamtejsza armia odparła minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.

Ukraina
fot. PAP/EPA, Facebook/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojna w Ukrainie, po roku od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, koncentruje się obecnie na walkach w Donbasie. W środę Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy i wolontariuszy w okolicach Bachmutu, gdzie koncentrują się najcięższe walki.

Ukraina wstrzymuje się z kontrofensywą. Zełenski podał powód

W sobotę, cytowany przez RBK-Ukraina, prezydent kraju podkreślił, że sytuacja na wschodzie Ukrainy jest trudna, a jest to spowodowane brakiem amunicji. - Ukrainie potrzebne są myśliwce i amunicja - wezwał. Podkreślił, że rosyjskie wojsko dziennie wykorzystuje trzy razy więcej amunicji niż strona ukraińska.

Redakcja poleca

W rozmowie z japońską gazetą "Yomiuri Shimbun" przyznał natomiast, jaki jest powód, dla którego ukraińska armia nie rozpoczęła jeszcze kontrofensywy przeciw Rosji. - Ukraina nie może wysyłać swoich obrońców do kontrofensywy bez wystarczającej ilości uzbrojenia.

Szef państwa poinformował też, że nie otrzymał od Chin propozycji w sprawie kontaktu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Dodał, że przez kanały dyplomatyczne wyraził chęć przeprowadzenia takiej rozmowy. W piątek jego doradca Mychajło Podolak powiedział, że "negocjacje z Pekinem są trudne", ale potwierdził, że są plany doprowadzenia do rozmowy obydwu prezydentów.

Ukraina odparła rosyjskie ataki. Sztab podał nowe dane

Ukraińskie siły odparły minionej doby 59 rosyjskich ataków na pięciu odcinkach w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Poprzedniego dnia rosyjskie wojsko przeprowadziło przeciwko Ukrainie 50 ataków lotniczych i 11 rakietowych oraz 75 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Zaatakowano pozycje ukraińskich wojsk oraz infrastrukturę, zginęli cywile - przekazał sztab.

Rosyjska armia koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim w Donbasie - napisano w porannym komunikacie sztabu. Na kierunku zaporoskim i chersońskim przeciwnik prowadzi działania obronne - dodano.

Ukraińskie siły strąciły minionej doby rosyjski śmigłowiec Mi-24 i sześć bezzałogowców. Lotnictwo przeprowadziło 17 uderzeń w miejsca skoncentrowania sił przeciwnika. Jednostki wojsk rakietowych i artylerii zaatakowały dwa punkty dowodzenia, cztery miejsca koncentracji sił, dwa zestawy rakietowe, magazyn amunicji, pododdział artyleryjski zajmujący pozycję ogniową i dwie stacje walki radioelektronicznej przeciwnika - podał sztab.

RadioZET.pl/PAP/Facebook