Obserwuj w Google News

Ważny komunikat służb. Ostrzegają polskich turystów

2 min. czytania
05.06.2023 13:38
Zareaguj Reakcja

Polscy turyści we Włoszech - m.in. w stolicy kraju, Rzymie - bardzo często padają ostatnio ofiarami kradzieży. Polskie służby konsularne apelują do wszystkich, którzy udają się na Półwysep Apeniński, o szczególną ostrożność i czujność.

Włochy
fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

"Okradanych Polaków mamy na potęgę" - przekazali Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciele polskich służb konsularnych we Włoszech. Bardzo często pracownicy udzielają pomocy tym, którzy wraz z pieniędzmi tracą dokumenty tożsamości: paszporty i dowody osobiste.

Ważny komunikat służb. Ostrzegają polskich turystów

Od lat okradanie zagranicznych turystów w najczęściej odwiedzanych przez nich miejscach jest prawdziwą plagą i mimo wysiłków służb porządkowych i wzmocnionych patroli policyjnych sytuacja nie poprawia się.

Redakcja poleca

Turyści, w tym wielu Polaków, okradani są często w metrze oraz w autobusach i w rejonie największych atrakcji turystycznych. Przyczyną jest tłok w środkach komunikacji, ale także obniżona czujność w pobliżu zabytków, gdy uwaga turystów skupiona jest na tym, co oglądają. Okradane są także wynajmowane przez turystów samochody; dlatego apeluje się, by nic w nich nie zostawiać.

Ambasada ostrzega: nie zostawiaj rzeczy w widocznym miejscu

Na stronie ambasady RP we Włoszech opublikowane jest ostrzeżenie: "Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często".

"Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W szczególności nie pozostawiaj w pojeździe pieniędzy ani dokumentów. Jeśli bagaże muszą zostać na noc w samochodzie, zaparkuj w oświetlonym miejscu objętym monitoringiem. Jeżeli utracisz dokumenty lub padniesz ofiarą przestępstwa, bezzwłocznie zgłoś sprawę na najbliższym posterunku karabinierów (carabinieri) lub policji (polizia)" - zaleca polska ambasada.

RadioZET.pl/PAP