Obserwuj w Google News

Wielka Brytania planuje uderzyć w Grupę Wagnera. Chcą ją zrównać z Al-Kaidą

2 min. czytania
04.02.2023 12:45
Zareaguj Reakcja

Brytyjski resort spraw wewnętrznych pracuje nad formalnym uznaniem za organizację terrorystyczną Grupy Wagnera - poinformował w sobotę dziennik "Daily Telegraph". Rosyjska firma najemnicza odgrywa ważną rolę w inwazji na Ukrainę.

Grupa Wagnera
fot. Dmitri Lovetsky/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie w ostatnich tygodniach koncentruje się na walkach w Donbasie, w których po stronie rosyjskiej biorą udział najemnicy z Grupy Wagnera. Decyzja władz w Londynie oznaczałaby, że przestępstwem stanie się nie tylko przynależność do Grupy Wagnera lub uczestnictwo w jej spotkaniach, ale także zachęcanie do wspierania tej formacji lub noszenie jej logo w miejscach publicznych. 

Tym samym status prawny firmy najemniczej zostałby zrównany z takimi organizacjami terrorystycznymi jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie. Wpłynęłoby to na zdolność Grupy Wagnera do pozyskiwania pieniędzy, jeśli w brytyjskich instytucjach finansowych znajdują się jakiekolwiek jej aktywa lub przepływają przez nie przychody wagnerowców.

Redakcja poleca

Wojna w Ukrainie. Grupa Wagnera może zostać uznana za terrorystów

Jak powiadomił "Daily Telegraph", dyskusje na temat uznania Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną znajdują się na wczesnym etapie i nie są tak zaawansowane, jak w przypadku irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Według źródeł w rządzie decyzja w tej sprawie zapadnie jednak prawdopodobnie szybciej, zważywszy na powagę sytuacji na Ukrainie i jedność brytyjskiego rządu w tej kwestii.

Gazeta wyjaśniła, że przed uznaniem jakiejkolwiek grupy za organizację terrorystyczną należy wykazać, iż faktycznie prowadzi ona działania, które można w ten sposób zaklasyfikować. Przypomniano również, że wiceminister ds. bezpieczeństwa Tom Tugendhat, który będzie przedstawiać te dowody wraz z minister spraw wewnętrznych Suellą Braverman, już w marcu 2022 roku, zanim wszedł do rządu, wskazywał na aktywność Grupy Wagnera w wojnie w Ukrainie.

Polityk podkreślał wówczas, że prawo międzynarodowe w niewystarczający sposób zajmuje się działalnością prywatnych firm wojskowych. 26 stycznia USA uznały Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą oraz objęły sankcjami związane z nią podmioty.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński