Obserwuj w Google News

Zaskakujący ruch Kremla. Rosja z nowym dowódcą wojsk inwazyjnych w Ukrainie

2 min. czytania
11.01.2023 17:25
Zareaguj Reakcja

Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow będzie dowodził połączoną grupą wojsk walczących w Ukrainie – wynika z informacji niezależnego rosyjskiego portalu Meduza. Zmiany w dowództwie rosyjskiej armii potwierdzają kremlowskie media. Do tej pory stanowisko to zajmował gen. Siergiej Surowikin.

Rosja. Nowy dowódca wojsk w Ukrainie
fot. Shutterstock

Rosja kolejny raz zmienia głównego dowódcę wojsk inwazyjnych w Ukrainie. Jesienią ubiegłego roku to stanowisko objął gen. Siergiej Surowikin. Wobec porażek na froncie został zapamiętany głównie z odwrotu z Chersonia i brutalnych ostrzałów ukraińskich miast.

Rosja zmienia dowódcę wojsk inwazyjnych w Ukrainie. Kolejny raz

Awans w szczeblu dowodzenia "specjalną operacją wojskową" (tak Kreml określa wojnę w Ukrainie, przyp.) jest związany – jak podała Meduza – z "rozszerzeniem skali zadań" i "koniecznością organizacji ściślejszej współpracy rodzajów wojsk". Portal powołał się przy tym na komunikaty resortu obrony Rosji.

Od października wojskami Rosji w Ukrainie dowodził gen. Siergiej Surowikin. Portal przekazał, że będzie on teraz jednym z zastępców Gierasimowa, jako naczelny dowódca sił powietrzno-kosmicznych.

Redakcja poleca

Gierasimow stoi na czele rosyjskiego Sztabu Generalnego od listopada 2012 roku. Wiosną br. został ranny podczas tajnego wyjazdu na front, gdy był w okupowanym Iziumie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Dziennik "New York Times" podał, że była to faktycznie próba zamachu na Gierasimowa ze strony Ukrainy.

W 2012 roku Gierasimow obejmował funkcję szefa sztabu jako jeden z głównych w Rosji specjalistów od obrony przeciwrakietowej. Jego kandydaturę wysunął wtedy minister obrony Siergiej Szojgu, który - według mediów - chciał widzieć na tym stanowisku generała z doświadczeniem bojowym. Gierasimow w latach 1998-2006 - czyli m.in. podczas drugiej wojny w Czeczenii - zajmował różne stanowiska dowódcze w strukturach Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Pancernych w Kazaniu (1977), Akademii Wojsk Pancernych (1987) i Akademii Sztabu Generalnego (1997).

Karierę rozpoczął od służby w Północnej Grupie Wojsk w Polsce, gdzie doszedł do stanowiska dowódcy batalionu czołgów. Następnie służył w Nadbałtyckim Okręgu Wojskowym. Od 1993 roku dowodził 144. dywizją zmechanizowaną w Tallinie, która w 1994 roku została przeniesiona do obwodu smoleńskiego. Od 1997 roku był pierwszym zastępca dowódcy Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.

RadioZET.pl/Meduza.io/Tass.ru/Ria Novosti Telegram