Obserwuj w Google News

2000 plus w ramach nowego bonu? „Trwają rozmowy o wsparciu seniorów”

2 min. czytania
16.11.2023 14:36
Zareaguj Reakcja

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, w tym także seniorów, mają szanse na dodatkowe wsparcie. Jak mówiła dla PAP posłanka Lewicy Katarzyna Kotula, trwają rozmowy na temat wprowadzenia bonu opiekuńczego.

2000 plus w ramach nowego bonu? „Trwają rozmowy o wsparciu seniorów”
fot. Marek BAZAK/East News

Pieniądze dla pracujących opiekunów osób niepełnosprawnych? Koalicja Obywatelska wraz z Lewicą prowadzą rozmowy na temat wdrożenia bonu opiekuńczego.- Z Koalicją Obywatelską rozmawiamy o różnych propozycjach jakiegoś bonu opiekuńczego dla osoby, która opiekuje się niepełnosprawnym bliskim – powiedziała dla PAP Katarzyna Kotula z Lewicy.

Rząd wprowadzi nowe świadczenie? Bon dla opiekunów

„Odciążymy pracujących opiekunów osób niesamodzielnych. Wprowadzimy Bon Opiekuńczy w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia dla aktywnych zawodowo opiekunów” – czytamy w pakiecie 100 konkretów KO.

Gdyby świadczenie weszło w życie w 2024 roku, to od lipca pracujący opiekunowie osób niepełnosprawnych nawet 2150 złotych. Płaca minimalna ma wynieść 4242 zł od 1 stycznia i 4300 zł brutto od lipca.

Redakcja poleca

- Wszystkie programy prorodzinne zostaną utrzymane, jestem ich gorącą zwolenniczką. Rozmawiamy też o różnych propozycjach dla opiekunów osób starszych - powiedziała PAP posłanka Kotula.

Przedstawicielka Lewicy, która w poprzedniej kadencji Sejmu zasiadała w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wskazała, że jedną z najpilniejszych spraw jest nowelizacja ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.

Redakcja poleca

Pewnym jest, że od 1 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać nowe świadczenie wspierające. O wysokości świadczenia będzie decydować m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem czy jej wiek.

Źródło: Radio ZET/ PAP

Nie przegap