Obserwuj w Google News

Rząd „zrobił w konia” emerytów. Seniorzy „bez podatku” na minusie mimo 13. i 14. emerytury

2 min. czytania
28.06.2023 10:47
Zareaguj Reakcja

Na każdego pracującego lub pobierającego emeryturę Polaka przypadło w 2022 roku 4900 zł składki zdrowotnej do zapłacenia. Jej kwota w poszczególnych przypadkach zależała od wysokości zarobków lub świadczenia, nawet jednak seniorzy łapiący się w całości na „emeryturę bez podatku” oddali w tej daninie więcej, niż otrzymali w 13. i 14. emeryturze.

Mateusz Morawiecki
fot. Pawel Wodzynski/East News

Emeryci przed wyborami stali się oczkiem w głowie polityków. Nagle okazało się, że „droga do emerytur stażowych jest otwarta”, mimo wcześniejszych obiekcji Jarosława Kaczyńskiego. 14. emerytura stała się świadczeniem stałym i zostanie wypłacona jeszcze przed pójściem seniorów do urn – ustawa o kolejnej dodatkowej wypłacie zostanie podpisana przez prezydenta najprawdopodobniej w lipcu. Rząd wielokrotnie chwalił się także, jak dbał o seniorów, przyznając „rekordową waloryzację” (wyliczaną ze wzoru zapisanego w ustawie, innej po prostu nie dało się przyjąć) oraz wypłacając „trzynastki” i „czternastki”. Rzecz jednak w tym, że nieodliczalna, samodzielna składka zdrowotna zabiera emerytom więcej, niż otrzymują w ramach 13. i 14. emeryturze.

Składka zdrowotna zabiera seniorom więcej, niż wynosi 13. i 14. emerytura

Emerytury do 2500 zł brutto są w całości zwolnione z podatku dochodowego. Nie oznacza jednak, że seniorzy otrzymują na rękę całą tę kwotę: od każdego otrzymanego złotego pobierane jest 9 groszy na składkę zdrowotną.

Oglądaj

W przypadku osoby ze świadczeniem w granicznej wysokości, czyli 2500 zł brutto, oznacza to uszczuplenie wypłaty o 2700 zł rocznie – a więc o więcej, niż wynosi jedna emerytura. Im większe świadczenie, tym większa łączna składka zdrowotna.

Przeciętna emerytura wypłacona w marcu 2023 – a więc już po przeprowadzeniu rekordowej waloryzacji - wyniosła 3482,63 zł brutto - podał ZUS. Przeciętnie seniorzy oddadzą więc w składce zdrowotnej w ciągu 12 miesięcy 3761,24 zł.

Redakcja poleca

13. i 14. emerytura wypłacana jest w wysokości świadczenia minimalnego, które od marca wynosi 1588,44 zł brutto. Kwoty otrzymywane na rękę są różne – wynikają z wpływu kwoty wolnej na opodatkowanie oraz zasady pomniejszania „czternastki” zasadą „złotówka za złotówkę” po przekroczeniu wyznaczonego progu dochodowego. W najwyższej łącznej wysokości zsumowana kwota dodatkowych świadczeń to 3176,88 zł brutto.

Seniorzy otrzymujący emeryturę podstawową w wysokości 2500 zł brutto w ramach wypłat „trzynastki” i „czternastki” otrzymają łącznie 2509,74 zł – a więc niemal o 200 zł mniej, niż oddali płacąc składkę zdrowotną. Wraz ze wzrostem świadczeń podstawowych te różnice będą się jeszcze powiększać.

RadioZET.pl