Zamknij

Naukowcy ostrzegają. Do Ziemi zbliża się silna burza magnetyczna

03.09.2019 13:32
Burza magnetyczna
fot. Shutterstock

Rosyjskie laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca poinformowało o zbliżającej się do Ziemi burzy magnetycznej. Jej skutki będzie można odczuć pod koniec września. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Burza magnetyczna stopnia G2 (średniej siły) może uderzyć w Ziemię w dniach 27-28 września. Jak podaje Sputnik Polska, 2 września odnotowano wystąpienie burzy magnetycznej stopnia G1.

Burza magnetyczna niesie ze sobą negatywne oddziaływanie na życie człowieka. Wiele osób może narzekać na senność, zły nastrój i bóle głowy

Przez wiatr słoneczny zmienia się również pole magnetyczne naszej planety. Na skutek tego możemy spodziewać się utraty zasięgu w telefonach, nawigacji GPS czy telewizji satelitarnej. Mocna burza słoneczna może wpłynąć na przeciążenia sieci, a tym samym awarie prądu.

Burza magnetyczna — co to jest? 

Burza magnetyczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Zaburzenia te powodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków, wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego.

Zobacz także

Te z obłoków cząstek naładowanych, które przemieszczają się w kierunku Ziemi, docierają tam przeważnie po 20-70 godzinach i natrafiają na ziemską magnetosferę. Powodują także istotne zmiany w jonosferze w czasie burzy magnetycznej, która może trwać około dwóch dni. Rozróżnia się początkową fazę dodatnią i następującą potem bardziej długotrwałą ujemną.

RadioZET.pl/Sputnik Polska/Wikipedia