Zamknij

Zaćmienie i pełnia Księżyca już dziś. A wszystko w rocznicę startu Apollo 11

16.07.2019 11:58
Częściowe zaćmienie i pełnia księżyca lipiec 2019. Gdzie i kiedy oglądać?
fot. Michal Ostaszewski/Reporter

Zaćmienie Księżyca już dziś (16 lipca) wieczorem. Przed nami prawdziwa astronomiczna uczta. Gdzie i o której godzinie patrzeć w niebo?

Częściowe zaćmienie Księżyca już 16 lipca. Zaćmienie będzie widoczne z Afryki, Azji, a także niemal z każdego zakątka Europy, w tym z Polski. W naszym kraju zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem, choć warto też zaopatrzyć się w lornetkę czy teleskop. 

ZOBACZ TEŻ: Jak Księżyc wpływa na nasz organizm?

Zaćmienie Księżyca 16 lipca

Spektakl na nocnym niebie rozpocznie się o godzinie 20:44, choć jego początkowa faza, zaćmienie półcieniowe, może być jeszcze słabo widoczna. Z każdą chwilą Srebrny Glob będzie się jednak stawał coraz ciemniejszy.

Zaćmienie częściowe rozpocznie się minutę po godzinie 22. Jego kulminacyjny moment przypadnie na godzinę 23:31. Satelita znajdzie się wówczas w cieniu Ziemi, który zakryje 2/3 jego tarczy. Koniec częściowego zaćmienia to godzina 1:00, 17 lipca. Ostatnia faza widowiska, zaćmienie półcieniowe, zakończy się o 2.18.

screenshot-www.youtube.com-2019.07.15-18-52-05
fot. AstroLife.pl

Co ciekawe, data lipcowego zaćmienia Księżyca zbiega się z okrągłą, 50. rocznicą startu misji Apollo 11. To właśnie jej członkowie jako pierwsi stanęli na Księżycu.

Również z tej okazji na wspólne obserwacje teleskopowe zaćmienia Księżyca i spotkanie z ekspertem zaprasza Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się TUTAJ.

Jak powstaje zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które obserwujemy, gdy Ziemia znajduje się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni. To wtedy cień Ziemi zasłania Srebrny Glob, a nam wydaje się, że ten zaczyna znikać.

W zależności od tego, jak cień Ziemi pada na Księżyc, możemy wyróżnić trzy rodzaje zaćmień:

  • całkowite zaćmienie, gdy cały Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi, a ziemska atmosfera nadaje mu czerwony, pomarańczowy lub brunatno-szary kolor
  • częściowe zaćmienie, gdy tylko część Księżyca przechodzi przez cień Ziemi, a część ziemskiego Satelity również staje się czerwonawy
  • półcieniowe zaćmienie, gdy Księżyc przechodzi tylko przez słaby półcień Ziemi. Wydaje się wówczas że jego tarcza jest zacieniona

ZOBACZ TEŻ:  Zaćmienie Słońca z perspektywy pilota. Niezwykłe ujęcie z kokpitu samolotu

W najbliższych dniach na całym świecie odbędą liczne wydarzenia z okazji 50. rocznicy załogowego lądowania na Księżycu przez amerykańskich astronautów z misji Apollo 11. Organizuje je NASA, a także instytucje w wielu krajach. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca, aby w tych dniach organizować pikniki astronomiczne i wspólnie spojrzeć przez teleskopy na Księżyc. Listę takich wydarzeń można znaleźć na stronie www.moonlanding50.org. Wśród nich wymienione są także wydarzenia w Polsce: w Gdańsku (Hevelianum), w Olsztynie (Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne), w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik) i w Czernicy (Astrohunters).

RadioZET.pl/AstroLife.pl/nauklove.pl

C