Chiny wystrzeliły nową potężną rakietę. ”Ma wysokość 18-piętrowego budynku”

05.05.2020 21:20
Long March-5B
fot. Tu Haichao/Xinhua News/East News

Chiny po raz pierwszy wystrzeliły we wtorek swoją nową, potężną rakietę Długi Marsz-5B, która wyniosła na orbitę prototyp nowego statku kosmicznego. Jak podały państwowe chińskie media, jest to element przygotowań do budowy chińskiej stacji kosmicznej.

Rakieta Długi Marsz-5B (Long March-5B) wystartowała z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan o godzinie18 czasu miejscowego – poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua, powołując się na państwową agencję kosmiczną.

Nieco ponad osiem minut później prototyp statku kosmicznego bez załogi odłączył się od rakiety i zgodnie z planem wszedł na orbitę – podała Xinhua.

Długi Marsz-5B. Chiny wystrzeliły nową potężną rakietę

Rakieta Długi Marsz-5B waży 849 ton i mierzy 53,7 metra, co odpowiada wysokości 18-piętrowego budynku. Będzie używana głównie do wynoszenia modułów chińskiej stacji kosmicznej, której budowa jest kolejnym etapem chińskiego programu załogowej eksploracji kosmosu.

Zgodnie z planem złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. W dalszej perspektywie Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam bazę.

Jeszcze w tym roku ma według zapowiedzi wyruszyć pierwsza chińska bezzałogowa ekspedycja na Marsa, Tianwen-1. W ramach jednej misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie łazika na powierzchnię Czerwonej Planety.

Zobacz także

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i b. ZSRR, które wysłało w przestrzeń kosmiczną człowieka na pokładzie rakiety rodzimej produkcji. Od tamtej pory ChRL stara się dogonić w wyścigu kosmicznym USA i Rosję, aby stać się ważnym mocarstwem w tej dziedzinie do 2030 roku.

RadioZET.pl/PAP