Zamknij

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Znaleziono dowód na istnienie życia?

04.06.2019 21:59
Niezwykłe odkrycie na Marsie. Znaleziono dowód na istnienie życia?
fot. NASA

Łazik Curiosity odnalazł na Marsie skały, które potwierdzają, że na planecie była i wciąż może znajdować się woda. Według naukowców odkrycie to, może dowodzić także, że na planecie istniało życie. Mogło ono powstać już około czterech miliardów lat temu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odkrycia dokonano w górach Aeolis Mons. Łazik Curiosity odnalazł skały, których istnienie dowodzi, że na Marsie istniały w przeszłości duże zbiorniki wodne: jeziora, rzeki a nawet oceany. Niewykluczone, że woda może być tam wciąż obecna.

Zobacz także

Z analizy pobranych próbek skał wynika, że w ich wnętrzu znajdują duże ilości minerałów ilastych. Oznacza to, że na planecie na pewno istniały zbiorniki wodne, niezbędne do powstania życia.

- Każda warstwa tej góry to kawałek układanki. Jeśli połączymy wszystkie znalezione elementy razem, to otrzymamy wskazówki, które pozwolą nam odkryć jak kształtowały się poszczególne epoki w historii Marsa - przekonuje Ashwin Vasavada pracujący przy projekcie "Ciekawość".

Zobacz także

To jednak nie jedyne odkrycie łazika Curiosity. Wykonane przez maszynę fotografie wskazują, że ok. 30 km nad powierzchnią Marsa znajdują się chmury wodnego lodu.

RadioZET.pl/wp.pl/science.alert.com