Obserwuj w Google News

Pełnia Robaczego Księżyca: jak oglądać pierwszą pełnię wiosenną? [DATY;GODZINY]

Aleksandra Grzegrzółka
2 min. czytania
19.03.2019 15:43
Zareaguj Reakcja

Pierwsza pełnia wiosenna, którą uznajemy też czasem za ostatnią pełnię zimową, jest nazywana pełnią Robaczego Księżyca. W tym roku jej termin przypada na czwartkową noc (21.03.2019). Razem z pięknymi widokami powitamy też wiosnę – jej kalendarzowy początek przypada na 20 marca. My nie mogliśmy się już doczekać! Jak i gdzie najlepiej podziwiać wyjątkowe zjawisko na niebie?

Pełnia Robaczego Księżyca: jak oglądać pierwszą pełnię wiosenną? [DATY;GODZINY]
fot. NASA mat. prasowe

Pełnia Robaczego Księżyca 2019

Już w czwartkową noc (21.03.2019) na polskim niebie będzie widoczne zjawisko, którym tradycyjnie wita się w świecie pasjonatów astronomii wiosnę. Pierwsza pełnia wiosenna lub też ostatnia pełnia zimowa, nazywana Pełnią Robaczego Księżyca zapewni piękne widoki już od godziny 2:43. Dzień wcześniej, 20 marca 2019 roku rozpocznie się kalendarzowa wiosna! To już powoli koniec chłodnych, zimowych dni.

Chińska sonda wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca Kolejny człowiek poleci na Księżyc. NASA potwierdza

Pełnia Robaczego Księżyca 2019: gdzie oglądać?

Pełnia ma być dobrze widoczna na terenie całej Polski. Do jej obserwacji nie potrzebujecie żadnych specjalnych przyrządów! Kto jednak fascynuje się astronomią, może skorzystać z teleskopu. Zapewniamy, taki widok to jednak coś unikatowego. Choć warunki pogodowe zapowiadane na czwartkową noc gwarantują raczej bezchmurne niebo, jeśli zależy wam na szczegółowych i długich obserwacjach, warto jak zwykle rozważyć krótką wycieczkę za miasto. Niemal każde zjawisko lepiej ogląda się bez tzw. zanieczyszczeń świetlnych, powstających nad miastami w wyniku ich silnego oświetlenia. 

Pełnia Robaczego Księżyca zapowiada się obiecująco – obserwując ją, pomyślcie chwilę i o tych, którzy nadali jej tę oryginalną nazwę. To rdzenni Amerykanie wymyślili to pierwsi – pojawiająca się na początek wiosny pełnia kojarzyła im się z wyczołgującymi się na powierzchnię rozmokłej po wczesnowiosennych roztopach robakami, takimi jak np. dżdżownice. Jednak pełnia bywa też nazywana Klonową Pełnią, Czystą Pełnią czy też Skrzypiącą Pełnią.

RadioZET.pl/źródło:TVNMeteo24;Wprost/AG

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Toyota pracuje nad nowym łazikiem. Japonia wyśle go na Księżyc [WIDEO]