Zamknij

Burze w całej Polsce. RCB znów wysyła SMS-owe alerty, IMGW wydaje ostrzeżenia

15.07.2021 13:45
Alert RCB
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

RCB ostrzega przed burzami, ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem w woj. łódzkim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Mieszkańcy tego regionu otrzymali SMS-y z ostrzeżeniami (Alert RCB). Z kolei IMGW ostrzega przed burzami w całej Polsce. Najwięcej ostrzeżeń dotyczy powiatów w woj. mazowieckim.

Alert RCB dla mieszkańców województwa łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego wydano w czwartkowe popołudnie. W SMS-ie poinformowano, że 15 lipca w dzień i w nocy z 15 na 16 lipca spodziewane są burze, ulewne deszcze, grad i silny wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) radzi, aby w czasie burz znaleźć bezpieczne schronienie, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr oraz możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Z powodu wcześniejszych ulew i burz strażacy w regionie łódzkim przyjęli dotąd 2250 zgłoszeń. Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi mł. bryg. Jędrzej Pawlak podał, że po nocnych nawałnicach cztery osoby zostały ranne. Wśród nich jest dwóch strażaków.

Burze z ulewami. Tysiące interwencji strażaków

- 230 zgłoszeń było w powiecie łowickim, a 160 w powiecie zgierskim. Większość interwencji to usuwanie powalonych przez wiatr drzew i zerwanych konarów"- zaznaczył rzecznik. Dodał, że uszkodzonych zostało ponad 220 budynków. - Nawałnice zerwały 24 dachy a 180 uszkodziły. Strażacy gasili trzy pożary, które powstały od uderzeń piorunów - dodał.

"W czwartek rano w całym regionie ponad 130 tys. odbiorców w regionie łódzkim nie miało prądu" - podano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Trwa usuwanie awarii energetycznych.

IMGW wydało ostrzeżenia dla całej Polski

Z kolei IMGW wydało w czwartek lub podtrzymało obowiązujące ostrzeżenia meteo. Dotyczą one obszaru całego kraju. Alert przed burzami z gradem I stopnia obowiązuje na terenie woj. zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Ostrzeżenia II stopnia wprowadzono na obszarze woj. łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego. 

Dodatkowo IMGW ostrzega przed gradem w Radomiu oraz powiatach na południowo-zachodniej części woj. mazowieckiego. Ostrzeżenia przed upałem do 34 stopni Celsjusza wydano dla woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Silny deszcz z burzami (suma opadów 50-90 mm na metr sześcienny w ciągu doby) spodziewany jest na ternie woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Również na terenie całego kraju obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia.       

RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP

C