Alert RCB działa. Ekstremalne zjawiska pogodowe w prawie całej Polsce

20.06.2020 15:37
Burze w Polsce
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzegło w sobotę przed gwałtownymi burzami z gradem i silnym wiatrem w czterech województwach. Alert RCB dotyczy też województwa dolnośląskiego, gdzie możliwe są ulewy, które miejscami mogą prowadzić do podtopień.

Alert RCB otrzymały w sobotę osoby przebywające w województwach" mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim."Dziś (20.06) i w nocy prognozowane burze z gradem oraz silny wiatr. Możliwe lokalne podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" – brzmi komunikat.

Dodatkowo RCB wydało alert przed intensywnymi opadami deszczu na Dolnym Śląsku. Zagrożone są głównie południowo-zachodnie powiaty województwa dolnośląskiego. Alerty dotyczą soboty i nocy z soboty na niedzielę.

Zobacz też: Alert RCB - co to za sms?

Tylko do godz. 15 w sobotę ze względu na pogodę strażacy interweniowali już 565 razy, z czego 135 interwencji dotyczyło województwa opolskiego. Jak przekazał rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, szczególnie trudna sytuacja panuje w miejscowości Korfantów. - W tej chwili w woj. opolskim w miejscowości Korfantów woda przepełnia stawy hodowlane, zagrożone zalaniem są cztery domy jednorodzinne, strażacy umacniają wały, na miejscu jest dziewięć jednostek straży pożarnej - przekazał rzecznik KG PSP.

Zobacz także

Burze dziś w kilku województwach

Wcześniej również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Alerty drugiego stopnia wydano dla województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i części województw: lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano natomiast dla północnej części województwa podlaskiego, południowej części województwa łódzkiego i lubelskiego, a także w części województwa wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP