Zamknij

Potężne nawałnice w Polsce. Pod wodą szpital z pacjentami z koronawirusem

18.06.2020 17:25
Zgierz
fot. Facebook.com/„Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały

Burze z gradem suną przez Polskę. IMGW wydał alert drugiego stopnia dla 10 województw. Po intensywnych opadach deszczu wystąpiły podtopienia w województwie łódzkim. Najgorsza sytuacja jest w Łodzi, Brzezinach i Zgierzu, gdzie podtopiony został m.in. jednoimienny szpital zakaźny.

Gdzie jest burza? Jak podaje IMGW, w całym kraju obowiązują alerty przed burzami z gradem. W woj dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim i części woj. warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W tych rejonach kraju prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, oraz porywami wiatru do 80-90 km/h.

Alerty pierwszego, najniższego stopnia obowiązują natomiast dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, lubuskiego, wielkopolskim i części warmińsko-mazurskiego. Dla pozostałej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W tych regionach mogą wystąpić burze z deszczem od 15 mm do 30 mm, a także porywy wiatru do 80-90 km/h.

Burza w Zgierzu. Zalane ulice i szpital jednoimienny 

Ponad 170 interwencji odnotowali do tej pory strażacy w związku z burzą, która przechodziła w czwartek nad województwem łódzkim. 

Dotyczyły głównie zalanych posesji, piwnic domów i budynków użyteczności publicznej oraz samochodów, w których byli też uwięzieni kierowcy. Zgłoszenia cały czas napływają

- poinformował rzecznik prasowy łódzkiej straży pożarnej mł. brygadier Jędrzej Pawlak. Trudna sytuacja jest m.in. w mieście Łodzi, gdzie odnotowano 63 interwencje, pow. zgierskim – 53 zgłoszenia i pow. brzezińskim, gdzie strażacy wyjeżdżali 15 razy.

W samym Zgierzu zalany został m.in. jednoimienny szpital zakaźny, gdzie obecnie leczeni są chorzy na Covid-19. Jak przekazał mł. bryg. Pawlak, do budynku dostał się metr wody, w związku z czym zalana jest izba przyjęć, jeden z oddziałów i apteka. – Trwa wypompowywanie wody – dodał rzecznik.

Podtopiony jest też m.in. Instytut Medycyny Pracy na ul. św. Teresy w Łodzi, oddział pediatryczno-neonatologiczny szpitala w Brzezinach, Urząd Pracy i archiwum w Zgierzu.

Zobacz także

Oprócz Zgierza, uliczne rzeki powstały też w północnej części Łodzi i w Brzezinach. Duże utrudnienia są w Łodzi m.in. na ul. Drewnowskiej, al. Włókniarzy, ul. Legionów, ul. Traktorowej i ul. Konstantynowskiej pod wiaduktem kolejowym. Występują utrudnienia w podróżowaniu samochodem oraz opóźnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Strażacy nie odnotowali poważnych interwencji dotyczących osób poszkodowanych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP