Zamknij

RCB wysyła SMS-y. Ostrzeżenia przed ulewami i silnym wiatrem

13.10.2020 16:47
ulewny deszcz i wiatr
fot. EAST NEWS/Twitter.com/RCB_RP

IMGW wydało we wtorek po południu ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla całej Polski. W związku z niepokojącymi prognozami RCB wysłało alerty SMS.

Pogoda we wtorek nie rozpieszcza. IMGW wydało ostrzeżenia. Alertem drugiego stopnia objęta jest północ woj. zachodniopomorskiego oraz większa część woj. pomorskiego, a także woj. małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie oraz kilka południowych powiatów woj. wielkopolskiego. 

Zobacz także

RCB wysyła alerty. Ostrzeżenia IMGW przed ulewnym deszczem i silnym wiatrem

Na obszarze objętym tym alertem wysokość opadów może dojść do nawet 70 mm. Dla pozostałej części kraju wydano alert pierwszego stopnia. Tam należy spodziewać się opadów do 40 mm.

Prawdopodobieństwo opadów w strefach objętych alertami wynosi między 80 a 90 proc. Oba alerty obowiązują do środy włącznie.

Alert RCB ostrzega także przed silnym wiatrem na północy Polski - w województwie pomorskim i części województwa zachodniopomorskiego. "Uwaga! Dziś w nocy (13.10) i jutro bardzo silny wiatr. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. W trakcie wichury poszukaj bezpiecznego schronienia."

Ostrzeżenie pierwszego stopnia IMGW oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Natomiast drugiego stopnia, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Zobacz także

Alert RCB - co to jest?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Powstaje na podstawie otrzymywanych z ministerstw i służb (np. z policji, straży pożarnej) oraz z urzędów i instytucji centralnych (np. IMGW), a także z urzędów wojewódzkich informacji o zagrożeniach.

RadioZET.pl/PAP/Twitter