Zamknij

Rozesłano alert RCB. Podmuchy wiatru do 110 km/h, możliwe burze śnieżne

16.01.2022 17:32

Nadciąga silny wiatr, który może łamać drzewa i uszkadzać budynki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego, wyższego stopnia dla północnej i centralnej Polski. Wiatr osiągnie w porywach do 110 km/h. Rozesłano również Alert RCB - początkowo dla mieszkańców 10 województw, później, z uwagi na zmieniającą się sytuację, zaalarmowano cały kraj.

Rozesłano alert RCB. Podmuchy wiatru do 110 km/h, możliwe burze śnieżne
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców całej Polski przed silnym wiatrem w niedzielę wieczorem, w nocy oraz w poniedziałek. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu, zabezpiecz wolno stojące rzeczy” - radzi w alercie rozesłanych do mieszkańców.

RCB wysłało w formie wiadomości SMS alert o treści: "Uwaga! Wieczorem, w nocy i jutro silny wiatr (16/17.01). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy".

Pogoda. Alert RCB. Silny wiatr w Polsce

Ostrzeżenie - jak informuje RCB - zostało początkowo wysłane do mieszkańców 10 województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego. Jednak ze względu na zmieniającą się dynamikę zjawiska, alert został rozszerzony na pozostałe województwa i objął cały kraj. Porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h. 
 
Również MSWiA - w związku z możliwą niebezpieczną sytuacją pogodową - przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przebywania na zewnątrz. "Śledź komunikaty RCB i RSO oraz lokalnych mediów, zabezpiecz przedmioty ze swojego miejsca zamieszkania, które mogłyby został porwane przez wiatr, nie parkuj pojazdu pod drzewami, przy rusztowaniach, tablicach i innych konstrukcjach" - radzi na Twitterze resort.

- Najsilniej i najwcześniej, bo już ok. godz. 21-22 zacznie wiać w rejonie nadmorskim i tam porywy wiatru mogą osiągnąć miejscami prędkość do 110 km/h - ostrzegła w rozmowie z PAP synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska.  Następnie silny wiatr przesunie się stopniowo w kierunku centrum.

Na południe wichura dotrze ok. godz. 7-8 rano. Tam, poza górami, porywy wiatru będą nieco słabsze i miejscami osiągną prędkość do 90 km/h. - Najsilniejszych porywów spodziewamy się nad ranem i w pierwszej części dnia - powiedziała synoptyk Grażyna Dąbrowska. Dodała, że silny wiatr związany będzie z przesuwającym się frontem atmosferycznym.

Przed silnym wiatrem ostrzegła również Państwowa Straż Pożarna, która jak zapewnił rzecznik tej formacji bryg. Krzysztof Batorski jest w gotowości. - W tej chwili jest jeszcze bardzo spokojnie, ale ostrzeżenia IMGW są poważne, to pierwszy i drugi stopień, także cała noc i jutrzejszy dzień może silnie wiać i trzeba być na to przygotowanym - powiedział. Zaznaczył, że podczas silnych porywów należy unikać przebywania pod wysokimi drzewami, platformami reklamowymi i liniami przesyłowymi, a wyjeżdżając z zalesionego lub zabudowanego terenu na otwartą przestrzeń należy zwolnić i mocno trzymać kierownicę.

Oczywiście powinniśmy usunąć przedmioty z parapetów, balkonów. Te wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr, bo niezabezpieczone mogą zostać rzucone przez wiatr i spowodować poważne obrażenia ciała.

Krzysztof Batorski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej

Dodał, by zabezpieczyć okna i drzwi, a także sprawdzić stan dachówki. - W przypadku bardzo silnego, porywistego wiatru starajmy się nie wychodzić z domu, a na pewno unikajmy chodzenia po parkach i po lesie, bo łamane gałęzie i konary mogą zrobić nam krzywdę - ostrzegł rzecznik PSP.

Ale silny wiatr to nie jedyne zagrożenia, jakie przyniesie załamanie pogody. Na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach mogą wystąpić podtopienia. - Sztorm na Bałtyku sprawia, że poziom wody na rzekach przekracza stan ostrzegawczy. Szczególnie w okolicach Żuław woda będzie wpychana w głąb lądu, więc mamy efekt cofki - powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Radiem ZET.

Przez cały kraj przejdzie silny front atmosferyczny niosący wichury, opady deszczu ze śniegiem a nawet burze śnieżne. Kierowcy powinni szczególnie uważać na boczne podmuchy, które mogą zepchnąć samochód na inny pas.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Michał Makowski/PAP - Karol Kostrzewa, Marcin Chomiuk/oprac. AK