Zamknij

Burzowe alerty IMGW. Zagrożenia w sześciu województwach

12.06.2020 12:50
Alert IMGW
fot. Radio ZEt

W sześciu województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty wydał o poranku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Alerty w tej sprawie zostały wydane dziś dla czterech województw. Zagrożone niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi są województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Przed południem Instytut uzupełnił mapę ostrzeżeń o dwa województwa: pomorskie i zachodniopomorskie.

Jak podaje IMGW, na wskazanym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu na poziomie od 20 do 30 milimetrów. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Wiatr w trakcie burz osiągnie w porywach 80 km/godz.

Gdzie jest burza? Alerty przed burzami dla Polski południowej

W połączeniu z wysokimi temperaturami powyżej 30 st. C. (południowo-wschodnia Polska) mamy więc pogodę pełną skrajności. Od wczoraj mamy podobny rozkład dnia - poranki rześkie, środki dnia parne i upalne, a pod wieczór burze z opadami.  

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje na południu kraju od godz. 12.30 do godz. 0.30 w sobotę, 13 czerwca. Na Pomorzu alerty wydano na godz. 12-16. Oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie. 

Straż pożarna: Ponad tysiąc interwencji w czwartek

Tylko wczoraj w związku z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru strażacy interweniowali 1,1 tys. razy – przekazał PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Najwięcej pracy mieli w woj. lubelskim (531), mazowieckim (212) oraz podkarpackim (106). W wyniku nawałnic uszkodzone zostały 72 budynki mieszkalne i 91 budynków gospodarczych.

RadioZET.pl/Pogodynka.pl/PAP