Prawdziwe oberwania chmury. Burze i gradobicia suną przez Polskę

10.02.2020 15:34
Wiatr w Polsce
fot. GERARD/REPORTER

Sabina namieszała w pogodzie w Polsce. Sytuacja pogodowa jest od niedzielnego wieczoru bardzo dynamiczna, wiatr spowodował w dużej części kraju liczne szkody i doprowadził do śmierci dwóch osób w Bukowinie. Po południu nad Polską, w tym nad Warszawą, przeszły też burze, co w lutym jest rzadkim zjawiskiem.

Pogoda jest niespokojna od niedzieli. Sztorm Ciara związany z niżem Sabina paraliżuje Europę. W Polsce porywy wiatru osiągają miejscami prawie 200 kilometrów na godzinę. Wichurom gdzieniegdzie towarzyszą wyładowania rzadko spotykane w naszym kraju o tej porze roku. W poniedziałek nad Polską przechodzą burze. Tym towarzyszą z kolei, oprócz silnego wiatru, opady deszczu, a nawet gradu.

Gdzie jest burza?

Burze występują w poniedziałek m.in. w województwach łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim. Po południu mocno zagrzmiało m.in. w Warszawie, również w rejonie Uniejowa i Zgierza.

„Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, a także lokalnie krupy śnieżnej i małego gradu. Burze przemieszczają się na wschód” – piszą Polscy Łowcy Burz na Facebooku.

Dowiedz się więcej: Gdzie jest burza teraz w Polsce? Radar burz i opadów online na żywo

Wiatr w Polsce. IMGW i RCB ostrzegają

Od godzin wieczornych w niedzielę silnie wieje w całej Polsce. Najsilniej w górach, gdzie wiatr rozpędza się w porywach do około 140 kilometrów na godzinę, na Śnieżce nawet do blisko 200 kilometrów na godzinę.

„Na godz. 14.00 dostaw prądu pozbawionych jest 49 490 odbiorców (najwięcej w woj.: podkarpackim - 15 364, małopolskim - 8 015, mazowieckim - 7 358 dolnośląskim - 7073). Uszkodzonych zostało 245 budynków mieszkalnych (najwięcej w woj. podkarpackim - 198) i 25 gospodarczych” – przekazał w poniedziałek tuż przed godziną 15 wiceszef RCB, Grzegorz Świszcz.

Na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej wiatr zerwał dach, a konstrukcja przygniotła cztery osoby w tym dziecko. Nie żyje 40-letnia kobieta i jej córka. Więcej o sprawie czytaj tutaj:

Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w całym kraju. W niektórych województwach mowa nawet o alarmach 2. stopnia (w województwach: małopolskim, śląskim, dolnośląskim) i 3. stopnia (w województwie podkarpackim).

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW