Cyklon Fabian zbliża się do Polski. Synoptycy ostrzegają przed burzami śnieżnymi

02.01.2020 18:16
Burza śnieżna
fot. Shuttrstock

Cyklon Fabian zmieni pogodę w Europie i Polsce. W pierwszy długi weeekend 2020 roku należy spodziewać się sporego ochłodzenia i opadów śniegu w wielu regionach kraju. Synoptycy ostrzegają przed wystąpieniem burz śnieżnych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Cyklon Fabian znajduje się u wschodnich wybrzeży Islandii. W kolejnych dniach Fabian powędruje przez Morze Norweskie i Morze Barentsa do Europy Północnej, Środkowej oraz Wschodniej. Cyklon przyniesie ze sobą porywisty wiatr i obfite opady deszczu oraz śniegu. 

Gwałtowne spadki temperatury do ujemnych wartości mogą doprowadzić do powstania rzadkiego zjawiska, czyli tzw. burzy śnieżnej - opadów śniegu połączonych z wyładowaniami atmosferycznymi. 

Cyklon Fabian i załamanie pogody w Polsce 

Jak wynika z prognoz portalu twojapogoda.pl, w sobotę odczujemy pierwszy napływ głębokiego niżu atmosferycznego. Od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa frontu, co wiązać się będzie ze wzrostem zachmurzenia oraz z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

mapa1
fot. Opady deszczu i śniegu w sobotę. Źródło: ventusky.com

Temperatura w dzień od 0-2 stopni na południowym wschodzie i w obszarach podgórskich do 3-5 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze. Wieczorami termometry pokażą ujemne wartości. 

W niedzielę czeka nas jeszcze większe ochłodzenie – temperatura powietrza zbliży się do przeciętnej w styczniu i w dzień wyniesie przeważnie od 0 do 2 stopni Celsjusza. W obszarach podgórskich Karpat zachmurzenie będzie na ogół duże i okresami występować będą opady śniegu. Na pozostałym obszarze za sprawą rozbudowującego się wyżu dość pogodnie, a przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem możliwe będą bardzo lokalnie.

mapa2
fot. Opady deszczu i śniegu w niedzielę. Źródło: ventusky.com

Pogoda w Święto Trzech Króli nie ulegnie poprawie. Synoptycy nie prognozują opadów wyłącznie na południu Polski. W północnych regionach zapowiadane są opady deszczu i śniegu. Temperatura będzie nadal niska, na poziomie 1-2 stopni Celsjusza.

RadioZET.pl/twojapogoda.pl.IMGW