Zamknij

Burze z gradem, podtopienia i upały. Ostrzeżenia IMGW

15.08.2022 10:08

Od godziny 14 w poniedziałek w całej zachodniej i południowej Polsce IMGW prognozuje burze z gradem. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Dodatkowo synoptycy ostrzegają też przed upałem w północnej części kraju oraz podtopieniami dla południowo-wschodnich województw.

Ostrzeżenia IMGW przed upałami, burzami i podtopieniami
fot. IMGW.pl (screenshot)

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia w związku z gwałtownymi burzami z gradem "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - napisano w komunikacie.

Ostrzeżenie będzie obowiązywać od popołudnia do północy w poniedziałek w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz zachodnich powiatach mazowieckiego. A także w dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim oraz części powiatów woj. lubelskiego.

Alert IMGW przed burzami z gradem i upałami

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami już obowiązuje i ma być aktualne do przyszłego weekendu dla części województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego, północnych powiatów wielkopolskiego i mazowieckiego oraz południowych powiatów pomorskiego, a także dla województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

ZOBACZ: Radar burz na żywo. Zobacz, gdzie jest teraz burza

"Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30 do 33 stopni. Temperatura minimalna w nocy od 18 do 20 stopni" - brzmi treść ostrzeżenia. Nad Bałtykiem gorąco może być jedynie w okolicach Koszalina i Słupska - dla tych powiatów wydano ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia przed podtopieniami

Ze względu na spodziewane burze z gradem IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla południowo-wschodnich województw. Możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody i podtopienia. "W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia" - poinformował IMGW w komunikacie o wydaniu ostrzeżenia hydrologicznego.

Dla województw podkarpackiego, małopolskiego, części śląskiego i świętokrzyskiego wydano ostrzeżenie hydrologiczne. Obowiązuje ono od poniedziałkowego popołudnia do wczesnych godzin porannych we wtorek. IMGW poinformował też, że w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

"Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - poinformowali hydrolodzy.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Luiza Łuniewska