Alert RCB znów działa. Wysłano SMS-y z ostrzeżeniem do 5 województw

21.06.2020 12:08
Grad
fot. Shutterstock

Alert RCB znów działa. SMS-y z ostrzeżeniem otrzymają osoby przebywające na terenie 5 województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, burzami z gradem i silnym wiatrem. 

Alert RCB w Polsce. SMS-a ostrzegającego przed intensywnymi opadami deszczu, burzami z gradem i silnym wiatrem otrzymali mieszkańcy bądź osoby przebywające na terenie pięciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz części województwa dolnośląskiego. 

"Uwaga Alert RCB dla Małopolski i Śląska Uwaga! Dziś (21.06) w ciągu dnia i w nocy prognozowane intensywne opady deszczu, burze z gradem i silny wiatr.Możliwe podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - napisało RCB na Twitterze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi również, by mieszkańcy pięciu województw zabezpieczyli przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie. Radzi również, by w trakcie burzy zostać w domu, a jeśli to nie jest możliwe, by znaleźć bezpieczne schronienie. Zaznaczono również, by przygotować się na możliwe podtopienia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zalane miejscowości po nocnych nawałnicach. ''Nieprzejezdne drogi i mosty'' 

Gdzie jest burza 21 czerwca? Mapa burzowa online 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę dla województw małopolskiego i śląskiego alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz przed intensywnymi opadami deszczu. Na tych obszarach Instytut prognozuje wystąpienie opadów od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. Jak zaznaczono, w trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h, a lokalnie grad. IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczne zmieniającą się sytuację w województwie małopolskim i śląskim możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia do stopnia trzeciego.

Zobacz także

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują również w województwach:

  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim,
  • podkarpackim,
  • małopolskim,
  • śląskim.
mapa

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RCB/PAP