Zamknij

Zalane miejscowości po nocnych nawałnicach. ''Nieprzejezdne drogi i mosty''

21.06.2020 09:23
Burze w Polsce
fot. Facebook.com/Bochnia112.pl - Bocheński Portal Ratowniczy

Nocne nawałnice w Polsce. Intensywne opady deszczu, które wystąpiły w nocy z soboty na niedzielę spowodowały podtopienia w powiecie limanowskim i w woj. warmińsko-mazurskim. W Mikołajkach od uderzenia pioruna spaliły się dwa budynki gospodarcze.

Burze w Polsce nadal stanowią ogromne zagrożenie. Minionej doby strażacy interweniowali w związku z burzami 1659 razy. Najwięcej wezwań odnotowano na Opolszczyźnie (217), Mazowszu (206), Śląsku (205), a także w województwie kujawsko-pomorskim (200) i dolnośląskim (194). W większości przypadków działania straży polegały na pompowaniu wody i usuwaniu powalonych lub nadłamanych drzew.

Limanowa. Zalany szpital w Szczyrzycu

150 razy do tej pory interweniowali strażacy w powiecie limanowskim po deszczach, które przeszły przed region w nocy. W związku z intensywnymi opadami deszczu trzeba było ewakuować na wyższe kondygnacje szpital w Szczyrzycu, ponieważ wylała w tej miejscowości rzeka Stradomka. Zalane jest też centrum miejscowości. Podtopienia wystąpiły również na terenie gminy Dobra, Mszana Dolna, Jodłownik oraz Tymbark. Bardzo trudna sytuacja jest też w miejscowości Kasinka Mała, która jest w gminie Mszana Dolna.

Prawie cały powiat jest zalany

– poinformował w niedzielę nad ranem aspirant sztabowy Czesław Kulik ze straży pożarnej w Limanowej. Na terenie powiatu występują utrudnienia w dostawie prądu, nieprzejezdne jest wiele dróg, uszkodzone są też mosty.

Burza i pożar w Mikołajkach 

W województwie warmińsko-mazurskim strażacy po wieczornych i nocnych burzach usuwali 87 wiatrołomów i 70 razy pompowali wodę z zalanych piwnic, garaży i dróg. Najtragiczniejsze w skutkach zdarzenie strażacy odnotowali w Mikołajkach, gdzie od uderzenia pioruna spaliły się dwa budynki gospodarcze. Strażakom udało się obronić przed ogniem stojący w ich pobliżu dom.

Zobacz także

Gdzie jest burza 21 czerwca? Alarmy drugiego stopnia w większości kraju

Pogoda w niedzielę 21 czerwca będzie nadal niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem i opadami deszczu. Najbardziej intensywne zjawiska pogodowe prognozowane są na wschodzie, północy i południu kraju.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Ponadto dla województw małopolskiego i śląskiego wydane zostały alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami oraz przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują także w części zachodniej i południowej województwa dolnośląskiego.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP