Zamknij

Alert burzowy dla niemal połowy Polski. Wiatr w porywach osiągnie nawet 100 km/h

28.07.2021 12:03
Gdzie jest burza?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News/Twitter/RCB

Gwałtowne burze i ulewy przejdą nad Polską w nocy i w czwartek rano. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzeżenia dla siedmiu województw. Gwałtownym nawałnicom będzie towarzyszył silny wiatr osiągający prędkość nawet 100 km/h. - Taki powiew łamie spokojnie drzewa. Te słabiej ukorzenione może całe wywrócić - wyjaśnił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski pytany przez Radio ZET o zagrożenia związane z tak gwałtownymi burzami.

Gdzie jest burza? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y mieszkańcom woj. świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego. RCB ostrzega przed burzą, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem.

"Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (28/29.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" – głosi komunikat RCB. Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Gdzie jest burza? Alert RCB dla 7 województw. Możliwy wiatr do 100 km/h i przerwy w dostawie prądu

Burzom może towarzyszyć wiatr, który w porywach rozpędzi się do nawet 100 km/h. Prognozowane są też obfite opady deszczu, miejscami spadnie do 60 mm.

Taki powiew łamie spokojnie drzewa, te słabiej ukorzenione może całe wywrócić. A taki opad deszczu rzędu 40-60 mm powoduje podtopienia, zalania i gwałtowne wezbrania w rzekach. Także to jest niebezpieczeństwo i jeszcze grad.

Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW-PIB

W środę rano IMGW prognozowało początkowo małe i umiarkowane zachmurzenie. – Później, w ciągu dnia miejscami wzrośnie do dużego, a wraz ze wzrostem zachmurzenia pojawią się przelotne opady deszczu i burze – powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron. Ostrzegł, że "burze mogą być znów gwałtowne".

Na burze szczególnie narażona będzie wschodnia połowa kraju oraz pas od Pomorza Wschodniego aż do centrum kraju. – Tutaj spodziewamy się burz z opadami deszczu lokalnie nawet do 40 mm – wskazał.

– Porywy wiatru podczas burz do 80-90 km/h. Jednak lokalnie nie można wykluczyć, że zawieje nawet z prędkością 100 km/h – powiedział. – Będą to bardzo gwałtowne burze – podkreślił.

RadioZET.pl/PAP - Marta Stańczyk/IMGW-PIB/oprac. AK

C