Zamknij

Burze i silny deszcz. Ostrzeżenie dla ośmiu województw

20.08.2019 17:03
Burze i silny deszcz. Ostrzeżenie dla ośmiu województw
fot. Shutterstock

IMGW wydało we wtorek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami i silnym deszczem dla ośmiu województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alertem zostały objęte wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego, woj. podlaskie, mazowieckie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

>>>SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY<<<

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

RadioZET.pl/PAP