Zamknij

Burze, grad, ulewne deszcze. Alerty IMGW i RCB dla całej Polski

08.07.2021 17:14
Gdzie jest burza
fot. Tomasz Kawka/East News

Burze, ulewne deszcze, silny wiatr i opady gradu - przed tymi zjawiskami meteorologicznymi ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty objęły całą Polskę. 

Gdzie jest burza? To pytanie zadają sobie mieszkańcy różnych regionów Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało właśnie ostrzeżenia przed tym zjawiskiem meteorologicznym dla poszczególnych województw. Ale nie tylko, bo RCB ostrzega też przed gradem, silnym wiatrem i ulewnymi deszczami.

Jak wynika z wpisów RCB w mediach społecznościowych, alerty dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego, opolskiego:

W ciągu dwóch godzin pojawiły się kolejne aktualizacje. Pierwsza dotyczyła części woj. mazowieckiego:

Druga zaś odnosiła się do województw: lubuskiego, dolnośląskiego, pomorskiego oraz części woj. podlaskiego:

Również IMGW wydał ostrzeżenia przed różnymi zjawiskami pogodowymi, które jednak w przeciwieństwie do alertów RCB obejmują całą Polskę oraz wspominają o upałach (o których RCB nie wspominało). Na poniższej mapce uwagę zwraca czerwona plama na Warmii i Mazurach. To cztery powiaty z tego regionu - gołdapski, węgorzewski, olecki i giżycki - w których obowiązuje alert III stopnia przed burzami z gradem. 

Ostrzeżenie
fot. IMGW

Na tej mapie widać natomiast, gdzie obowiązują ostrzeżenia IMGW w zakresie intensywnych opadów deszczu oraz burz z gradem:

Z kolei cała wschodnia i środkowa Polska została objęta alertami dotyczącymi upałów:

RadioZET.pl/Twitter/IMGW