Zamknij

Uwaga, nadchodzą silne deszcze i gwałtowne burze. IMGW: zagrożonych 5 województw

09.09.2019 21:59
Uwaga, nadchodzą silne deszcze i gwałtowne burze. IMGW: zagrożonych 5 województw
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: w pięciu województwach musimy uważać na silne deszcze i gwałtowne burze. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie oraz zachodnie powiaty województwa mazowieckiego.

Należy uważać na liczne PODTOPIENIA. W związku z intensywnymi opadami w województwie śląskim IMGW natomiast ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla tego regionu. Woda w rzekach może podnieść się do strefy stanów wysokich lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i górnej Soły. Momentami w miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, woda może przekroczyć stan alarmowy.

RCB alarmuje: może być niebezpiecznie!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMNGW/RCB-Twitter