Zalane ulice i samochody, połamane drzewa. Oto krajobraz po nawałnicy

09.09.2019 19:53
Burza nad Łodzią 9 września. Zalane ulice, połamane drzewa [WIDEO]
fot. Twitter screen

W poniedziałek przez znaczną część Polski przechodzą gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Trudna sytuacja jest m.in. w Łodzi, gdzie strażacy interweniowali już kilkadziesiąt razy.

Połamane drzewa, zalane ulice, samochody i budynki, a drogi nieprzejezdne – to krajobraz po nawałnicy, która w poniedziałek przeszła przez centrum Polski. W Łodzi w ciągu kilkunastu minut spadło ponad 15 milimetrów deszczu. "W Łodzi potrzebne łodzie" - piszą internauci.

Tylko w tym mieście straż pożarna interweniowała po południu kilkadziesiąt razy. 

Do usuwania skutków ulewy zostali skierowani wszyscy strażacy, którzy teraz pomagają usnąć skutki nawałnicy. Do tej pory odnotowaliśmy ponad 70 zgłoszeń, głównie dotyczących połamanych konarów drzew, zalanych posesji i samochodów, w których byli też uwięzieni kierowcy

powiedział rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Łodzi mł. ogn. Łukasz Górczyński

Jak zapewnił, „jest już w miarę bezpiecznie", a nikomu nic poważnego się nie stało. W wielu miejscach w związku z duża ilością wody wciąż jednak nieprzejezdne są ulice. W najbliższym czasie kierowcom trudno będzie przejechać m.in. pod wiaduktami na al. Bandurskiego, ul. Konstantynowskiej, Rzgowskiej oraz ul. Kilińskiego na wysokości ul. Tymienieckiego, ul. Nowomiejskiej przy Parku Śledzia, al. Piłsudskiego na wysokości ul. Targowej.

Zobacz także

Zalane zostały też ulice Tymienieckiego, Wólczańska, Przybyszewskiego i jezdnie przy przystanku przesiadkowym Centrum. Z kolei na ul. Złotej przejazd blokuje powalone drzewo. Korki tworzą się na wielu głównych arteriach miasta, w tym m.in. na popularnej trasie W-Z oraz al. Włókniarzy.

Z kolei łódzkie MPK przekazało, że z powodu dużych rozlewisk i zapchanych studzienek są utrudnienia w kursowaniu autobusów i tramwajów. Pojazdy komunikacji miejskiej kursują z opóźnieniem. 

Niebezpiecznie jest też w innych województwach, m.in. w Wielkopolsce, gdzie piorun uderzył w komisariat.

Zobacz także

Gdzie jest burza?

Obecnie na obszarze Polski przechodzi kilka burz wielokomórkowych, wykazujących się miejscami wysoką aktywnością elektryczną i przynoszących głównie intensywne opady deszczu i lokalnie silne porywy wiatru – napisali w poniedziałek wczesnym wieczorem Polscy Łowcy Burz.

Jak precyzują, pierwsza z nich wkracza do województwa kujawsko-pomorskiego (w okolicach Włocławka), a kolejna przechodzi w rejonie Proszowic w Małopolsce i przemieszcza się na północ. „Na trasie tej burzy możliwe są lokalnie bardzo silne porywy wiatru” – alarmują Łowcy Burz.

Zobacz także

RadioZET.pl/Twitter/PAP/PSP