Zamknij

Jaka pogoda na majówkę i maj? Temperatura może przekroczyć 20 stopni

23.04.2021 20:49
Pogoda
fot. Albin Marciniak/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Jaka będzie pogoda na majówkę i ogólnie w pierwszych dziesięciu dniach maja? Według opracowywanego w Centrum Modelowania Meteorologicznego modelu IMGW-TWS pogoda ma się ocieplić, a temperatura może przekroczyć nawet 20 stopni Celsjusza. 

Jaka będzie prognoza pogody na majówkę i na maj, a przynajmniej pierwsze 10 dni nowego miesiąca? Odpowiedzi na to pytanie udziela nam model IMGW-TWS, opracowany w Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Model ten prognozuje, jaki może być zakres minimalnej i maksymalnej temperatury w poszczególnym okresie. W tym przypadku meteorolodzy z IMGW wzięli pod uwagę pierwsze 10 dni maja, w tym przypadający tradycyjnie na 1-3 maja tzw. majówkę

Jak pogoda na majówkę i pierwsze 10 dni maja? Prognoza IMGW

Jak wskazuje model IMGW, najchłodniej może być w górach (zarówno Tatrach, jak i Karkonoszach) oraz na północnym wschodzie kraju (niektóre powiaty woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego), gdzie temperatura może spaść poniżej zera.

Zakres tzw. temperatury minimalnej obejmuje amplitudę od -4 stopni Celsjusza do aż 11 stopni. Ta ostatnia wartość będzie możliwa do zaobserwowania m.in. w północnej części woj. lubuskiego, woj. małopolskim, podkarpackim czy okolicach Łodzi.

Prognoza IMGW
fot. IMGW

Jeśli zaś chodzi o temperaturę maksymalną, to najcieplej ma być m.in. w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, gdzie rozpiętość zakresu temperatury maksymalnej wynosi o 12 do 23 stopni Celsjusza. Najwyższą temperaturę - wedle modelu IMGW - mogą zanotować pomiary w północnej Małopolsce: 24 stopnie Celsjusza. 

Instytut podkreśla, że niższych temperatur możemy się spodziewać przede wszystkim w górach oraz w północnych częściach kraju. "Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numeryczno-statystycznego modelu pogodowego IMGW-TWS i nie jest weryfikowana przez synoptyków" - czytamy na stronie IMGW. 

RadioZET.pl/IMGW