Zamknij

Jaka pogoda w grudniu? IMGW publikuje długoterminową prognozę

12.11.2020 14:33
jaka pogoda w grudniu
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną, długoterminową prognozę pogody na grudzień 2020. Jaka temperatura czeka nas w grudniu? Czy możemy spodziewać się mrozów i opadów śniegu?

Prognoza pogody na grudzień 2020 zapowiada się optymistycznie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nadchodzącym miesiącu możemy spodziewać się wyższych temperatur niż przewiduje norma. Wyjątkiem ma być jednak Podlasie, gdzie przewiduje się średnią temperaturę w górnej granicy klasy "w normie".

Jak wskazuje model IMGW-Bayes, średnia temperatura "w normie" spodziewana jest na ogół na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce". Natomiast temperatura powyżej normy spodziewana jest w większości regionów.

Długoterminowa prognoza pogody na grudzień 2020. Jaka pogoda w grudniu?

Prognoza IMGW-Bayes wskazuje, że miesięczna suma opadów w grudniu będzie w całym kraju zróżnicowana. Suma opadów w klasie "powyżej normy" prognozowana jest głównie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, a suma w klasie "poniżej normy" na Śląsku, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz w zachodniej Małopolsce i w górach.

Grudzień z sumą opadów "w normie" spodziewany jest na ogół w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Zobacz także

Prognoza modelu IMGW-Reg wskazuje z kolei, że grudniowa liczba dnia z opadem w całej Polsce mieścić się będzie w klasie "w normie" i "poniżej normy".

Wyniki modelu IMGW-Bayes wskazują, że miesięczna liczba dni z opadem będzie całym kraju zróżnicowana. Liczba dni w klasie "powyżej normy" przewidywana jest głównie w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie i Podkarpaciu, a w klasie "poniżej normy" na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Opolszczyźnie i nad morzem. Miesiąc z liczbą dni "w normie" spodziewany jest na ogół przy zachodniej granicy oraz miejscami na południu kraju - czytamy w komunikacie IMGW.

RadioZET.pl/ IMGW/ TVN Meteo