Zamknij

Jasło. Powódź błyskawiczna zalała kilkaset budynków i zniszczyła drogi

28.06.2020 10:14
Powódź, Jasło
fot. Facebook.com/Jasło112

Powódź błyskawiczna w Jaśle podtopiła kilkaset budynków i zniszczyła drogi. Ok. 6,5 tys. odbiorców nie ma prądu. Na skutek kolejnych nawałnic, jakie przeszły w sobotę przez część województwa podkarpackiego, z zalanych budynków ewakuowano 44 osoby z okolic Jasła i Krosna. Strażacy wyjeżdżali na interwencję ponad 1,1 tys. razy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwięcej zdarzeń w województwie podkarpackim w związku z przejściem frontu burzowego w sobotę zanotowano w powiatach: jasielskim 549, krośnieńskim 176, przemyskim 73, brzozowskim 50 i łańcuckim. Łącznie strażacy zanotowali w sobotę ponad 1,1 tys. zdarzeń.

Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków, powodując liczne, nagłe podtopienia. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych i użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej

– wyliczała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Działania strażaków polegają głównie na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew. Konieczna była również ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica w pow. jasielskim i 15 osób w powiecie krośnieńskim w gm. Jedlicze. W rejonie Jasła, Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii energetycznych i 120 stacji transformatorowych. Bez prądu pozostaje około 6,5 tys. mieszkańców.

Jasło. Powódź błyskawiczna zalała kilkaset budynków i drogi

Wójt gminy Jasło (Podkarpackie) Wojciech Piękoś powiedział, że w tej gminie po sobotnich opadach deszczu najtrudniejsza sytuacja jest w Trzcinicy. Płynąca przez środek Trzcinicy niewielka rzeczka Młynówka gwałtownie wezbrała i zalała pobliskie domy i budynki mieszkalne. W niektórych budynkach poziom wody przekraczał nawet metr. Zagrożone są również lokalne drogi w Kowalowach i w Warzycach.

Od kilkunastu godzin trwa usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu. Z budynków i piwnic wypompowywana jest woda, udrażniane są zatkane przepusty drogowe.

Gdzie jest burza 28 czerwca? Ostrzeżenia dla prawie całego kraju

IMGW wydał w niedzielę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i części mazowieckiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dodał w tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr w porywach sięgający do 90 km/h. Miejscami może także spaść grad.

RadioZET.pl/PAP