Zamknij

Ostrzeżenia IMGW na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Fala wezbraniowa na Odrze

24.06.2020 16:35
Odra
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS/Polska Press/East News

Nowe ostrzeżenia IMGW dla województwa lubuskiego, Dolnego Śląska i Lubelszczyzny. Sytuacja hydrologiczna w tamtych regionach wciąż nie napawa optymizmem. Po ostatnich deszczach zaobserwowano wzrost poziomu wody w Odrze oraz Wiśle. W stolicy Dolnego Śląska fala wezbraniowa spodziewana jest w piątek.

IMGW wydał nowe ostrzeżenia hydrologiczne. Dotyczą one "zlewni w woj. opolskim, dolnośląskim i wielkopolskim oraz dla Wisły w woj. lubelskim". "W związku ze spływem wód opadowych, wystąpią wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych lokalnie alarmowych" - poinformował portal IMGW-PIB na Twitterze.

Zobacz także

Stan wód się podnosi. Synoptycy ostrzegają

Już o godzinie 9 w środę meteorolodzy informowali o fali wezbraniowej na Odrze, której czoło znajduje się na wysokości Brzegu.

Stan wody wynosi 566 cm, 36 cm powyżej stanu alarmowego

- podało IMGW-PIB METEO POLSKA.

Stan alarmowy został przekroczony w 1 przekroju wodowskazowym w zlewni Baryczy (Odolanów). Z kolei w podwrocławskiej Oławie poziom w Odrze znacznie przekroczył stan alarmowy i wynosi ponad 600 cm. We wtorek ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy.

Jak podaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 6 stacjach wodowskazowych w zlewniach: Nysy Kłodzkiej
(Lądek Zdrój, Żelazno), Widawy (Zbytowa, Krzyżanowice), Ślęzy (Borów) i Baryczy (Bogdaj).

W środę do południa poziom Odry w Nowej Soli wyniósł 361 centymetrów.

Obserwujemy sytuację, jesteśmy na bieżąco. Zapory w nowosolskim porcie stawiane są powyżej 5 metrów. Spokojnie, nie podgrzewajmy atmosfery

- uspokajała rzecznik prasowa urzędu miejskiego w Nowej Soli, Ewa Batko, cytowana przez "Gazetę Lubuską".

We Wrocławiu fala wezbraniowa spodziewana jest w piątek. Sytuacja na Odrze między ujściem Nysy Kłodzkiej a Wrocławiem jest trudna - informuje portal twojpogoda.pl. Nad brzegami ogłoszone są pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Od poniedziałku we Wrocławiu obowiązuje zakaz żeglugi. 

Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony także dla znacznej części województwa podkarpackiego. Tymczasem, jak informuje rzecznik prasowy wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, sytuacja się poprawia. "San w górnym biegu przekracza jeszcze stany ostrzegawcze, z wyraźną tendencją spadkową. Mamy nadzieję, że do kilku godzin ten poziom wody spadnie poniżej stanów ostrzegawczych, bez zagrożenia powodziowego" - powiedziała.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej/"Gazeta Lubuska"/twojapogoda.pl