Zamknij

Prawie 40 st. na termometrach. Afrykański żar rozleje się nad Polską

10.06.2021 15:14
upał w mieście
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Pogoda w czerwcu w końcu rekompensuje nam aurę z maja, kiedy było zimno i deszczowo. W drugiej połowie miesiąca zanosi się na jeszcze większe upały. Nad Polskę napłynie gorące powietrze z Afryki.

Pogoda długoterminowa na czerwiec zapowiada się optymistycznie. Już wkrótce na termometrach zobaczymy temperatury takie jak w najgorętszych europejskich kurortach. Synoptycy zwiastują nadejście upałów z blisko 40 stopniami na termometrach.

Rekordowe upały w czerwcu w Polsce. Najpierw jednak ochłodzenie

Zanim pogoda zrobi się iście wakacyjna, aura trochę się ochłodzi. W sobotę słupki rtęci mogą pokazać około 20 stopni. Z kolei w niedzielę na wschodzie Polski temperatura może wynieść zaledwie 15 stopni Celsjusza. Kolejny, trzeci tydzień czerwca, przyniesienie jednak ponowne ocieplenie.

Jak informuje portal fanipogody.pl, w poniedziałek po weekendzie Polacy będą cieszyć się już 25 stopniami na termometrach. Kolejne dni będą jeszcze cieplejsze. Przedsmak upałów poznamy w połowie miesiąca. W Polsce już w ten weekend zacznie się napływ gorących zwrotnikowych mas powietrza z Afryki.

16 czerwca zrobi się bardzo gorąco, bo temperatura przekroczy 30 st. - wynika z europejskiego modelu prognozowania ECMWF. W czwartek, 17 czerwca na zachodzie na termometrach zobaczymy nawet 34 stopni Celsjusza. Jak zauważa portal, są to liczby rzadko spotykane w naszym kraju nawet w lipcu i sierpniu. Po krótkim ochłodzeniu w sobotę 19 czerwca z nieba znowu poleje się żar. Model GFS w piątek 25 czerwca ponownie wylicza dla Polski bardzo wysokie temperatury. Najgoręcej ma być na zachodzie. Tam słupki rtęci pokażą nawet 35-36 stopni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/fanipogody.pl