Zamknij

Nadchodzi gwałtowna zmiana pogody. "Wybuch ciepła" i powrót lata

19.09.2021 12:50
Pogoda długoterminowa na wrzesień
fot. YouTube/Fani Pogody/screen

Pogoda we wrześniu przyniosła opady i ochłodzenie. Prognoza długoterminowa wskazuje, że aura może diametralnie się zmienić. Już w przyszłym tygodniu jest szansa, że termometry wskażą 20 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach ma być jeszcze cieplej.

Pogoda długoterminowa na końcówkę września może przynieść ocieplenie. W ostatnich dniach w Polsce było zimno i wilgotno. Według prognozy FaniPogody.pl sytuacja się poprawi – we wrześniu ma być jeszcze ciepło.

Pogoda. "Wybuch ciepła" i powrót lata pod koniec września

W najbliższych dniach nadal będzie chłodno. Według prognozy Polska zostanie podzielona na dwie części – wschodnia znajdzie się pod wpływem niżu, nie będzie go natomiast na zachodzie, gdzie pojawi się więcej słońca. Termometry wskażą tam około 15 stopni Celsjusza, z kolei na wschodzie temperatura wyniesie w okolicach 10 stopni.

Przełom nastąpi w czwartek 23 września. Będzie słonecznie i ciepło. Na zachodzie kraju termometry wskażą nawet 20 stopni Celsjusza. Niestety poprawa nie potrwa długo. Według prognozy portalu FaniPogody.pl przez kraj znów przetoczą się fronty atmosferyczne, które przyniosą zachmurzenie, dużo opadów i niższe temperatury. Kolejna poprawa pogody nadejdzie pod koniec miesiąca.

FaniPogody.pl piszą, że pod koniec września nastąpi „wybuch ciepła”. W całym kraju termometry wskażą temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza. Według tej prognozy na południowym zachodzie Polski będzie nawet 24-25 stopni Celsjusza. „Oczywiście to wyliczenia modeli na 10 dni do przodu i trzeba brać na nie delikatną poprawkę. Jednak widać tu optymistyczny wariant pogodowy. Poprawa pogody na koniec września nadejdzie i może nas jeszcze bardzo pozytywnie zaskoczyć” - podsumowuje portal FaniPogody.pl.

Co więcej, cieple dni możliwe są również w październiku. Wyliczenia modeli pogodowych wskazują, że na początku przyszłego miesiąca może być słonecznie i ciepło, temperatura może wynieść nawet 26 st. C.

Pogoda na niedzielę oraz na noc

A jaka pogoda czeka nas w najbliższych godzinach? - W niedzielę we wschodniej połowie Polski nadal spodziewane jest zachmurzenie duże z opadami deszczu. Może pokropić jeszcze w centrum, a na zachodzie opadów nie będzie i rozpogodzi się - powiedział PAP Marek Pruchniewicz, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zdaniem meteorologów IMGW, w niedzielę we wschodniej części kraju utrzymywać się będą masy wilgotnego powietrza związane z niżem znad Białorusi i Ukrainy. Do końca dnia mieszkańcy przygranicznych województw w tej części Polski muszą liczyć się z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu. Pokropić może także w centrum kraju.

- Do końca dnia najchłodniej będzie w strefie opadów, czyli na wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie termometry wskażą maksymalnie 7 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie w centrum. Tu spodziewamy się 12-14 stopni. Na zachodzie nie powinno padać. Tam też pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia, z temperaturą dochodzącą do 16 stopni. Będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr z północy, który na Pomorzu chwilami może być porywisty - powiedział Pruchniewicz.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie rozpogodzenia na zachodzie. Na wschodzie zachmurzenie jeszcze będzie duże, z zanikającymi z czasem przy granicy kraju opadami deszczu.  Po zachodzie słońca temperatura wyniesie od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, do 6-7 stopni na pozostałym obszarze. Najcieplej będzie na Wybrzeżu - około 11 stopni.

- Ta noc będzie jeszcze w miarę ciepła, z dodatnimi temperaturami. Jednak już w pierwszych dniach nowego tygodnia, razem z rozpogodzeniami, na północy i północnym-wschodzie kraju mogą wystąpić nocą przygruntowe przymrozki - uprzedza synoptyk IMGW.

RadioZET.pl/FaniPogody.pl/PAP - Marek Szczepanik/oprac. AK