Zamknij

Żar z nieba i superkomórki burzowe. Nadchodzi najgorętszy sierpień 30-lecia?

21.07.2021 13:29
Pogoda długoterminowa sierpień
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/IMGW/screen

Pogoda w sierpniu przyniesie kolejną falę upałów. Według prognozy długoterminowej IMGW średnie temperatury w nadchodzącym miesiącu będą wyższe niż w "10 najcieplejszych sierpniach ostatniego 30-lecia". Co więcej, fale upałów w sierpniu mogą trwać dłużej niż w czerwcu i lipcu.

Pogoda długoterminowa na sierpień zwiastuje kolejną falę upałów. IMGW wskazuje, że może być to jeden z najgorętszych sierpni w ostatnich 30 latach. Średnie temperatury we wszystkich województwach będą powyżej normy. – Wyniki obliczonego modelu wskazują, że wartości na termometrach będą wyższe niż 10 najcieplejszych sierpni z ostatniego 30-lecia – powiedział rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem tvp.info.

Pogoda długoterminowa. Jeden z najgorętszych sierpni od 30 lat, wystąpią superkomórki burzowe

IMGW prognozuje, że upały wrócą już w niedzielę i potrwają do połowy przyszłego tygodnia. Mogą pojawić się burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem.

„Później ma zrobić się chłodniej, ale tylko do początku sierpnia, kiedy znów na termometrach, głównie na wschodzie kraju, będziemy mogli zobaczyć wartości powyżej 30°C.” - prognozuje IMGW.

Fale upałów w sierpniu mogą trwać dłużej niż wcześniej prognozowano. Stanie się tak za sprawą zwrotnikowego powietrza, które zalega dłużej. Najcieplej ma być w południowej, centralnej Polsce, a także miejscami w zachodniej części kraju. Będzie tam napływać najczęściej ciepłe powietrze z południa, co przyniesie gorące, a nawet upalne dni.

Tabela średniej temperatury i sumy opadów
fot. IMGW

IMGW wskazuje, że na większości obszaru Polski opady będą mieściły się w normie wieloletniej. Więcej deszczu można się spodziewać w pasie od Pomorza, przez Warmię i Mazury po Podlasie.

Możliwe są też gwałtowne burze i ulewy, które będą powodować podtopienia oraz inne szkody. Według portalu FaniPogody.pl zwiększająca się różnica temperatury pomiędzy północą a południem spowoduje nasilenie prądu strumieniowego pod koniec lata, co może zwiększyć szanse na silne, okresami niszczące burze w naszej części Europy. Nawet w formie zorganizowanych mezoskalowych układów konwekcyjnych i gwałtownych superkomórek burzowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/FaniPogody.pl/tvpinfo.pl/oprac. AK