Zamknij

Pogoda. "Bomba ciepła" i ponad 40 stopni Celsjusza. Fala upałów dotrze do Polski

21.07.2021 11:38
Mapa pogodowa Polski i Europy
fot. wxcharts.com

Pogoda daje nam chwilę wytchnienia od wysokich temperatur, ale kolejna fala upałów zmierza do Polski. Gorąco jest już na Wyspach Brytyjskich oraz południu Europy. Termometry pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. 

Pogoda długoterminowa sprawdziła się. Po tygodniu afrykańskich upałów i gwałtownych burz z gradem oraz trąbami powietrznymi, do Polski dotarło długo oczekiwane ochłodzenie. W wielu miejscach kraju pada przelotny deszcz, a temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Jak podaje  IMGW, jeszcze w tym tygodniu  pogoda w Polsce zacznie się zmieniać. Piątek przyniesie stopniowe ocieplenie. W weekend do kraju zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe. 

Pogoda. "Bomba ciepła" w Europie. Fala upałów dotrze do Polski

Fala upałów w Europie nie ustaje. W Wielkiej Brytanii po raz kolejny w ostatnich kilku dniach zanotowano najwyższą tegoroczną temperaturę, a urząd meteorologiczny Met Office wydał drugie ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami.

Tegoroczny rekord ciepła znów ustanowiony został na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie termometry pokazały we wtorek 32,2 stopnie Celsjusza. W tym samym miejscu w niedzielę odnotowano 31,6 stopni. Meteorolodzy przewidują, że w czwartek w niektórych częściach Wielkiej Brytanii temperatura sięgnie 33 stopni, czyli będzie wyższa niż w popularnych miejscach urlopowych na południu Europy, jak Marbella, Mykonos czy Teneryfa.

Jak podaje portal twojapogoda.pl, na wschodzie i południu Europy zalega masa zwrotnikowego powietrza. Temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza odnotowywane są w Hiszpanii i Portugalii. Równie gorąco jest na południu i zachodzie Francji. 

Temperatura w Polsce wzrośnie do ponad 30 stopni Celsjusza

Z każdym dniem temperatura w Polsce będzie stopniowo rosła. Pierwsze oznaki powrotu upałów odczujemy już w najbliższy weekend. W sobotę na zachodzie i południowym zachodzie kraju słupki rtęci wzrosną do 30 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej będzie w niedzielę. Na południowym zachodzie termometry pokażą 33 stopnie. Silny upał prognozowany jest również na przełom lipca i sierpnia. Warto pamiętać, że długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może jeszcze ulec zmianie. 

RadioZET.pl/IMGW/PAP/fanipogody.pl