Zamknij

Burze suną przez Polskę. Łowcy Burz ostrzegają: grad do 4 cm i pojedyncze tornada

19.05.2019 16:29
Burze suną przez Polskę. Łowcy Burz ostrzegają: grad do 4 cm i pojedyncze tornada
fot. Tomasz Kawka/East News

Pogoda w niedzielę stoi pod znakiem burz z gradem i intensywnych opadów deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi dla kilku województw. Strefa burz przemieszcza się dalej na północ i północny-zachód - informują Polscy Łowcy Burz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Groźne burze z ulewnymi opadami deszczu powodującymi podtopienia oraz gradem przechodziły po godzinie 15 w południowej części woj. śląskiego, a także w woj. małopolskim i w woj. podkarpackim - poinformowali Polscy Łowcy Burz. 

Podtopienia i zalania ulic odnotowano wcześniej m.in. w Wieliczce (woj. małopolskie).

Front burzowy przemieszcza się dalej na północ i północny-zachód, w stronę środkowej części woj. śląskiego oraz woj.świętokrzyskiego. Ponadto pojedyncze komórki burzowe i klastry wielokomórkowe odnotowywane są obecnie w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, a także w okolicy Kluczborka w woj. opolskim i Kłodzka w woj. dolnośląskim.

Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i śląskiego. 

Zobacz także

Podczas przechodzenia burz pulsacyjnych i superkomórkowych mogą wystąpić silne opady deszczu do 30 mm, opady dużego gradu do 2-4 cm, silne porywy wiatru do 90 km/h, nie można również wykluczyć pojedynczego przypadku tornada

Polscy Łowcy Burz

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Burze mogą także uszkodzić linie energetyczne oraz powodować utrudnienia komunikacyjne.

RadioZET.pl/Polscy Łowcy Burz/IMGW/PAP