Zamknij

Pogoda znów da nam popalić, do Polski wkroczy niż. IMGW wydał alerty I i II stopnia

01.02.2022 10:49

Niż Nadia, który przeszedł przez Polskę w weekend, narobił wiele szkód. Pogoda jednak się nie uspokoi. We wtorek będzie wiało coraz mocniej. Możemy się spodziewać też opadów śniegu i deszczu. IMGW wydał ostrzeżenia dla południa kraju.

atak zimy
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

IMGW ostrzega przed kolejnym niżem, który napływa do naszego kraju. Wichura Nadia, która uderzyła w Polskę w nocy z soboty na niedzielę, zostawiła setki tysięcy odbiorców bez prądu. Jedna osoba zmarła. Synoptyk Instytutu ostrzega przed kolejną zmianą aury. - We wtorek będzie wiało, choć tak silnych porywów jak w weekend nie musimy się już obawiać - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Szymon Ogórek.

Pogoda na wtorek. Silny wiatr, zamiecie śnieżne. IMGW wydał ostrzeżenia

Pogoda we wtorek będzie się pogarszać. Okresami spodziewane są opady śniegu, a na zachodzie także deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą od -4 st. Celsjusza na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 1 st. w centrum do 4 st. na zachodzie.

Synoptyk IMGW powiedział, że pogorszenie warunków pogodowych po chwilowej poniedziałkowej poprawie przyniesie nowy ośrodek niżowy. Z upływem dnia będzie wiało coraz mocniej - w porywach do 60 km/h, potem nad Polskę nadciągnie front opadów. - Niż napłynie do zachodniej Polski w ciągu dnia. Opady największą intensywność będą mieć w godzinach wieczornych - przekazał Szymon Ogórek. Prognozowana jest sztormowa pogoda nad Morzem Bałtyckim, szczególnie w zachodniej części wybrzeża.

Ostrzeżenia IMGW obowiązują w południowej części kraju. Alerty II stopnia przed intensywnym śniegiem dotyczą woj. śląskiego i małopolskiego. Z kolei ostrzeżenia I stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi wydano dla woj. śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Wieczorem opady śniegu z deszczem spodziewane są praktycznie w całej zachodniej Polsce, a w nocy z wtorku na środę dotrą we wschodnie rejony kraju. - We wtorek od rana zachmurzenie będzie przeważnie duże, większe przejaśnienia na południowym wschodzie - wskazał Szymon Ogórek. Dodał, że miejscami wystąpią opady śniegu. - Na zachodzie oraz w górach spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Kaszubach nawet o 8 cm - podał synoptyk IMGW.

Teoretycznie będzie nieco cieplej. Na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat maksymalna temperatura to minus trzy stopnie mrozu, około zera w centrum do 4 stopni nad morzem. - Jednak ze względu na sumę warunków atmosferycznych tego ocieplenia raczej nie odczujemy - dodał Szymon Ogórek.

RadioZET.pl/PAP - Luiza Łuniewska/IMGW