Fala upałów w lutym. Meteorolodzy patrzą na termometry i nie dowierzają

05.02.2020 22:04
Mapa Europy
fot. Severe Weather Europe

Fala upałów w lutym. Początek miesiąca przyniósł ekstremalnie wysokie temperatury w Hiszpanii, południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech. Do Europy zbliża się jednak masa zimnego powietrza. Synoptycy prognozują gwałtowny spadek temperatur i intensywne opady śniegu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda na początku 2020 roku nie przestaje zaskakiwać. Meteorolodzy odnotowali w Europie kolejne rekordowe temperatury. 3 lutego w Turynie i Cuneo w północno-zachodniej części Włoch termometry pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. Do 24 stopni wzrosła temperatura w południowej Szwajcarii. Jeszcze cieplej było w hiszpańskiej Walencji. Portal severe-weather.eu pisze o blisko 29 stopniach Celsjusza w mieście w środkowo-wschodniej Hiszpanii

Pogoda: Styczeń 2020 roku najcieplejszy w historii Europy

Dane klimatyczne z unijnego satelity Copernicus pozwoliły naukowcom potwierdzić to, czego obawiali się już wcześniej - styczeń 2020 roku był jak dotąd najcieplejszym zimowym miesiącem i o 0.2 stopni Celsjusza zdystansował gorący styczeń w 2007 roku. 

Średnie temperatury powierzchni były wyższe o 3.1 stopnie niż zwykle.

Zobacz także

Wyjątkowo ciepło było przede wszystkim w północno-wschodniej Europie, gdzie na niektórych obszarach pomiędzy Norwegią a Rosją temperatury były nawet o 6 stopni wyższe niż zazwyczaj w styczniu. Co ciekawe, 2 stycznia w norweskiej miejscowości Sunndalsora odnotowano najcieplejszy dzień w historii miasta z 19 stopniami Celsjusza na termometrach. To o 25 stopni więcej niż wynoszą średnie styczniowe temperatury w tym rejonie. Wielu mieszkańców postanowiło tego dnia popływać w fiordach.

W ubiegłym miesiącu Copernicus poinformował, że ostatnie pięć lat na Ziemi było najcieplejszymi od czasu rewolucji przemysłowej, czyli od dwóch wieków. Nadzorowany przez Komisję Europejską projekt Copernicus to program obserwacji Ziemi. Zapewnia on dokładne, aktualne i łatwo dostępne informacje dotyczące m.in. środowiska i zmian klimatu.

RadioZET.pl/severe-weather.eu/PAP