Pogoda. Zima zaatakowała. Minus 17 stopni, zamiecie i nawet pół metra śniegu

Minus 17 stopni, zamiecie i nawet pół metra śniegu. Atak zimy w części Polski

Magdalena Kulej
05.02.2020 13:56
Pogoda. Zima zaatakowała. Minus 17 stopni, zamiecie i nawet pół metra śniegu

Zima znów nas zaskakuje. W części kraju w nocy z wtorku na środę spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. W górach zrobiło się niebezpiecznie. Służby apelują, by zrezygnować z wędrówek, bo warunki zdecydowanie im nie sprzyjają. W Tatrach obwiązuje zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia. 

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie nas oszczędzać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Chodzi o śnieg, wiatr, oblodzenia, a nawet zawieje i zamiecie śnieżne. Alerty mogą zostać wydane dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.  

W niemal całym kraju znacznie się ochłodziło, a miejscami spadł śnieg. Szczególnie groźnie jest w górach. W Tatrach obowiązuje lawinowa „trójka”, na Kasprowym Wierchu tylko w ciągu ostatniej doby spadło ponad pół metra śniegu. W środę przed południem pokrywa śnieżna sięgała już ponad 1,5 metra.

Ratownicy TOPR apelują do turystów o rozwagę i o niewychodzenie w góry. Wędrówkom nie będzie też sprzyjać temperatura. W rejonach podgórskich może spaść w piątek do minus 17 stopni Celsjusza.

Zobacz także