Zamknij

Temperatura wciąż rośnie. Nadchodzą kolejne burze z gradem

05.06.2019 11:38
Temperatura wciąż rośnie. Nadchodzą kolejne burze z gradem
fot. Shutterstock

Upały w Polsce nie ustępują. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 5 województw. Synoptycy prognozują również niebezpieczne burze z gradem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polska jest na skraju wyżu znad Rosji, reszta Polski znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Nad obszarem kraju utrzymuje się bardzo ciepłe powietrze, zdecydowanie wilgotniejsze na południu i wschodzie.

Burze, grad i upał. Ostrzeżenia IMGW 

Ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed upałami obejmują całe woj. lubuskie, pomorskie (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz zachodnie powiaty Wielkopolski. Temperatura może się tam wahać od 29 st. do 32 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Zobacz także

Według orientacyjnych prognoz zagrożeń IMGW jeszcze w środę może wydać ostrzeżenia przed burzami z gradem, które mogą występować głównie w środkowej i wschodniej Polsce.

Pogoda: Ochłodzenie od czwartku 

Obecna pogoda, czyli wysokie temperatury na zachodzie kraju i burze głównie we wschodniej części kraju, utrzyma się do czwartku. W czwartek wieczorem od zachodu nasunie się strefa frontu, która przyniesie ochłodzenie na zachodzie kraju. Na wschód i do centrum ochłodzenie dojdzie w niedzielę. Z nasuwaniem się strefy związane będą przelotne deszcze i burze.

W środę najwyższych temperatur synoptycy spodziewają się na zachodzie Polski. Na tym obszarze obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia. Wtedy możliwe jest także wydanie alertów dla centralnej i wschodniej Polski ze względu na spodziewane burze.

Przewidywane na niedzielę przejściowe ochłodzenie w Polsce przynieść ma temperaturę osiągającą ok. 20 stopni. Według długoterminowych prognoz od poniedziałku nastąpi powrót upałów, a termometry będą wskazywać 30-32 stop. na zachodzie i 26-27 stopni na wschodzie kraju.

RadioZET.pl/PAP